Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Konsultime te presidentit para dorëzimit të mandatit të tretë për formimin e një qeverie

DPS insistoi sërish për zgjedhje të parakohshme, por deri në mbajtjen e tyre nuk do të ikë nga përgjegjësia

Foto: BGNES

Në konsultimet me presidentin përpara dorëzimit të mandatit të tretë eksplorues për formimin e kabinetit, kreu i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) Mustafa Karadajë, konfirmoi qëndrimin e partisë se vendit i duhen zgjedhje të parakohshme. Megjithatë, sipas tij, çështja e rëndësishme është se çfarë duhet bërë para mbajtjes së tyre.

Kreu i DPS-së kujtoi se partia e tij kohë më parë identifikoi formulën e gabuar për formimin e mazhorancës në Kuvendin Popullor dhe deklaroi se po vjen një votim i parakohshëm.

“Jemi në krizë politike, shëndetësore, ekonomike, energjetike, prandaj në këtë situatë, qysh në prill, deklaruam se formula dhe qeveria aktuale që ka dhënë dorëheqje është e gabuar. Logjika politike dikton që një koalicion i bazuar në urrejtje, kundërvënie, përçarje dhe revanshizëm nuk mund të zgjasë dhe do të bjerë herët a vonë”, tha Mustafa Karadajë.

Në të njëjtën kohë, ai kujtoi se DPS ka luajtur gjithmonë “rolin e saj kryesor, përgjegjës” në situata krize. “Ne do të mbajmë përgjegjësinë tonë dhe nuk do të ikim prej saj”, shtoi ai.

Më shumë nga rubrika

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i..

botuar më 22-11-25 7.34.MD
Rosen Hristov dhe Anies Panier-Ryunache

“Framatom” është gati të marrë pjesë në diversifikimin e karburantit bërthamor për Centralin Atomik Bërthamor “Kozlloduj”

Në një takim në Bruksel, ministri i energjetikës Rosen Hristov dhe kolegia e tij franceze Anies Panier-Ryunache diskutuan mundësitë e bashkëpunimit në fushën e energjisë me theks në energjinë gjeotermale dhe bërthamore. Në lidhje me bashkëpunimin..

botuar më 22-11-25 7.21.MD

Parashikimi i motit për 26 nëntorin

Gjatë natës , vranësirat në pjesën më të madhe të vendit do të zvogëlohen deri në kthjellime. Era do të dobësohet dhe në shumicën e zonave do të shuhet. Të shtunën në mëngjes , më 26 nëntor, moti do të jetë i ftohtë me temperatura..

botuar më 22-11-25 5.45.MD