Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grupi “Tangra” prezanton një version të ri të këngës “Dashuria pa të cilën nuk mund të jetojmë”

Foto: Facebook / @Tangra

I formuar në vitet 70-të të shekullit të kaluar, grupi rrok “Tangra” kaloi nëpër faza dhe stile të ndryshme krijuese dhe për një periudhë të caktuar në përbërjen e tij përfshiheshin jo pak interpretues të njohur. Në vitin 2020, muzikantët njoftuan se po përgatisnin një album të ri.

Një vit më vonë, Konstantin Markov (themeluesi i grupit) u largua nga kjo botë. Pavarësisht humbjes së rëndë, “Tangra” vazhdon aktivitetin e saj.

Nga poeti Aleksandër Petrov mësuam se pak ditë më parë u realizua versioni i ri i këngës së preferuar të brezave bullgarësh “Dashuria pa të cilën nuk mund të jetojmë”. Aleksandër është autor i tekstit, muzika është e Boris Karadimçevit, aranzhimi është i Dani Gançev (tastierë), Borisllav Mudollov (Bobi Kosatkata, vokal), Ivo Çallëkov (kitarë). Në regjistrim marrin pjesë edhe Stefan Popov (bateri), Valeri Grigorov (bas kitarë).

Përpilues: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: Facebook / @Tangra

Më shumë nga rubrika

Darija Stojanova

Një vajzë bullgare është pjesë e treshes ballkanike në Festivalin e Këngës për Fëmijë "Monedha e Artë" në Bolonja

Nga data 1 deri më 3 dhjetor, në Bolonja të Italisë mbahet edicioni i 66-të i një prej festivaleve më të njohura të muzikës për fëmijë "Monedha e Artë". Në të prezantohen fëmijë nga 5 deri në 12 vjeç, të cilët na zhytin në një botë më të mirë dhe më..

botuar më 23-12-01 10.15.PD

Me këngën "Marr frymë" Dara Ekimova nis punën për një album të ri

Këngëtarja e re Dara Ekimova pak kohë më parë prezantoi këngën e parë për albumin e saj të ardhshëm. Këngën e titulluar "Marr frymë" ajo e krijoi në bashkëpunim me producentin rumun Cristian Pistol (Mr. Gun). Dara Ekimova prezanton versionin..

botuar më 23-12-01 8.20.PD

"Nëse nesër nuk ka sot"

Dy nga yjet më të mëdhenj të muzikës pop bullgare - Miro dhe Maria Ilieva - regjistruan këngën e tyre të parë së bashku, të titulluar "Nëse nesër nuk ka sot". Të dy thonë se krijimi i saj ka ndodhur krejt natyrshëm dhe në vetëm pak ditë. Dëshira e..

botuar më 23-11-29 8.40.PD