Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tashmë është e qartë - në vjeshtë do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare në Bullgari

BSP kthen mandatin e paplotësuar për të formuar qeverinë më 28 korrik

Georgi Svilenski
Foto: BGNES

Parlamenti hodhi poshtë programin qeverisës të shumicës në largim, të propozuar nga BSP, e cila mori mandatin e tretë, të fundit eksplorues për të formuar një qeveri.

Me propozim të opozitës, me 119 vota “pro”, 106 “kundër” dhe një “abstenim” dhe pas rivotimit, u hoq nga programi javor i parlamentit projektvendimi i paraqitur nga “BSP për Bullgarinë” për miratimin e një programi legjislativ të parlamenti për periudhën deri në dhjetor 2022.

Deputeti i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS), Jordan Conev e përkufizoi si “nihilizëm ligjor” idenë e së majtës për të transferuar në parlament përgjegjësinë për dështimin e mandatit të fundit për të formuar një qeveri në kuadrin e parlamentit aktual. “Për të mos thënë se kushtet për formimin e qeverisë nuk pranohen me vendim të parlamentit”, shtoi Conev.

Desisllava Atanasova nga GERB komentoi se aksioni i BSP ishte një veprim PR. “As do të ketë kabinet, as do të zbatohet ky program legjislativ”, theksuan nga forca më e madhe opozitare.

“Të enjten do t’ia kthejmë mandatin Presidentit Rumen Radev si të paplotësuar. GERB, DPS, “Ka popull të tillë” dhe “Vëzrazhdane” nuk duan të ketë ligje, nuk duan të ketë rregullator energjie, duan të ketë kaos dhe paligjshmëri”, tha kryetari i grupit parlamentar të “BSP për Bullgarinë” Georgi Svilenski në një konferencë për shtypin në parlament.

“Në këtë situatë dhe sipas vendimit të Këshillit Kombëtar të BSP-së, ne do ta kthejmë mandatin më 28 korrik”, shtoi Svilenski. Se kur do të caktohen zgjedhjet parlamentare - përgjigja është në duart e presidentit.

Përpilues: Ivo Ivanov

Përgatiti në shqip: Svetllana DimitrovaMë shumë nga rubrika

Politologët dhe sociologët parashikojnë një qeveri të paqëndrueshme

Në parlamentin e ardhshëm, pas zgjedhjeve të 2 tetorit, do të ketë tronditje. Sipas sociologëve dhe politologëve, nëse formohet një qeveri, ajo nuk do të jetë e qëndrueshme. Ata i shohin indikacionet në fushatën zgjedhore, e cila është e mbushur me..

botuar më 22-09-27 7.41.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kompani amerikane po tregojnë interes për projektet energjetike në Serbi Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç , gjatë vizitës së tij në SHBA, për të marrë pjesë në seancën vjetore të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të..

botuar më 22-09-23 1.38.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Do të studiohet krijimi i një linje ajrore Brashov-Burgas Marrëveshja e partneritetit mes qyteteve Burgas dhe Brashov nga viti 2017 duhet të përmbushet me përmbajtje konkrete. Për këtë ranë dakord në një forum biznesi në Brashov..

botuar më 22-09-16 2.08.MD