Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Ekonomisë premtoi të ndihmojë, jo të pengojë biznesin

Nikolla Stojanov
Foto: BGNES

Ministria e Ekonomisë po kryen një anketë mes bizneseve për konsumin e gazit gjatë muajve të dimrit. Rezultatet do t’i raportohen shtabit të krizës për të ndihmuar vendimet e qeverisë për sigurimin dhe shpërndarjen e furnizimeve. Këtë e bëri të ditur Ministri teknik i Ekonomisë, Nikolla Stojanov, gjatë prezantimit të prioriteteve në punën e dikasterit të tij.

Prioriteti kryesor do të jetë përmirësimi i mjedisit të biznesit. “Situata në Bullgari për momentin është e tillë që unë si ushtrues detyre duhet të ndërmarr hapa më seriozë, të cilët nuk mund t’i shtyjmë, sepse krizat janë përballë nesh. Synimi ynë është të gjejmë zgjidhje biznesi që ndihmojnë, jo thjesht që nuk pengojnë”, tha Stojanov. Ai theksoi se tashmë është hartuar një listë e masave për të ndihmuar bizneset. Në muajt në vijim do të bëhen përpjekje për hyrjen e vendit në zonën Shengen.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 dhjetorin

Ditën e enjte do të lëvizë ajër i ftohtë nga veriperëndimi dhe reshjet e shiut do të kalojnë në dëborë në zonat veriperëndimore dhe malore. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, në Sofje deri në 1°. Gjatë ditës do të ketë reshje..

botuar më 23-12-06 6.05.MD

Në vitin 2023, 193 000 migrantë të paligjshëm u ndaluan ose u kthyen

Deri në fund të nëntorit, policia kufitare bullgare ka ndaluar më shumë se 176 000 përpjekje të emigrantëve për të hyrë ilegalisht në BE. Kjo është një rritje prej 13% krahasuar me nëntorin 2022, bëri të ditur Ministria e Brendshme. Për muajin nëntor,..

botuar më 23-12-06 5.06.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri u mburr se e ka kapërcyer inflacionin në 6 muaj

Inflacioni ka rënë në nivelet e paraluftës në Ukrainë. Në tetor 2021 ishte 6 për qind dhe këtë tetor është 5,8 për qind, tha kryeministri Nikollaj Denkov para mbledhjes së qeverisë. “Ne kemi vendosur edhe masa që garantojnë çmime më të ulëta për..

botuar më 23-12-06 11.58.PD