Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, “Ballkani i Hapur” po pengon rrugën evropiane të rajonit

Foto: BGNES

Përderisa Serbia e kërcënon hapur Kosovën me luftë, kërcënon haptazi vendet e tjera të rajonit – Bosnjë-Hercegovinën dhe Malin e Zi – nuk ka mundësi që një iniciativë të udhëhiqet nga një vend si Serbia.Kështu u përgjigj presidentja e Kosovës Vjosa Osmani në Sofje e pyetur nëse projekti “Ballkani i Hapur” është një përpjekje e Beogradit për të rikthyer dominimin serb në rajon në dëm të Evropës.

Sipas Osmanit, gjërat mund të ishin ndryshe nëse Serbia do ta kishte njohur Kosovën. “Sikur Serbia t’i kishte njohur vlerat e Bashkimit Evropian – lirinë, demokracinë, respektimin e të drejtave të njeriut, por realiteti është larg kësaj”, tha presidentja e Kosovës.

Më shumë nga rubrika

Loïc Grard: Evropa nuk është problemi, por zgjidhja

Ne duhet të jemi optimistë për unitetin e Evropës, tha në një intervistë për Radio Bullgarinë, profesor Loïc Grard, profesor i së drejtës publike në Universitetin në Bordo, në një intervistë për Radio Bullgarinë. Rasti – një debat mbi ndërtimin..

botuar më 23-03-14 2.52.MD
Irene Maria Pllank

Ambasadori i ri gjerman në Sofje: “Të gjithë jetojmë në shtëpinë evropiane”

Ambasadorja e Republikës Federale të Gjermanisë Irene Maria Pllank i dorëzoi letrat kredenciale në janar të këtij viti. Në intervistën e saj të parë për BNR dhe veçanërisht për Radio Bullgarinë, ajo foli për prioritetet në mandatin e saj:..

botuar më 23-03-08 12.05.MD

Opinioni i bullgarëve në fillimin e një fushate tjetër para votimit të parakohshëm më 2 prill

Më 3 mars nisi fushata e pestë radhazi për zgjedhjet e parakohshme për 2 vitet e fundit në vendin tonë. Përpjekjet e dështuara për të formuar një qeveri, si dhe mosmarrëveshjet për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, të cilat lejuan votimin e përzier në..

botuar më 23-03-07 10.30.PD