Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, “Ballkani i Hapur” po pengon rrugën evropiane të rajonit

Foto: BGNES

Përderisa Serbia e kërcënon hapur Kosovën me luftë, kërcënon haptazi vendet e tjera të rajonit – Bosnjë-Hercegovinën dhe Malin e Zi – nuk ka mundësi që një iniciativë të udhëhiqet nga një vend si Serbia.Kështu u përgjigj presidentja e Kosovës Vjosa Osmani në Sofje e pyetur nëse projekti “Ballkani i Hapur” është një përpjekje e Beogradit për të rikthyer dominimin serb në rajon në dëm të Evropës.

Sipas Osmanit, gjërat mund të ishin ndryshe nëse Serbia do ta kishte njohur Kosovën. “Sikur Serbia t’i kishte njohur vlerat e Bashkimit Evropian – lirinë, demokracinë, respektimin e të drejtave të njeriut, por realiteti është larg kësaj”, tha presidentja e Kosovës.

Më shumë nga rubrika

Është duke u zhvilluar procedura për njohjen e komunitetit bullgar në Kosovë

Në kuadrin e vizitës së saj në Kosovë me rastin e 15 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së vendit nënpresidentja Ilijana Jotova vizitoi zonat ku jetojnë kosovarë me vetëdije bullgare. Ajo u takua me përfaqësues të shoqatës “Bullgarët e bashkuar në..

botuar më 23-02-20 11.07.PD

Takime të Nënpresidentes Ilijana Jotova në Kosovë me rastin e përvjetorit të shpalljes së pavarësisë së vendit

Nënpresidentja Ilijana Jotova ndodhet për një vizitë zyrtare në Kosovë me rastin e 15 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së vendit. Ajo u takua me Presidenten e Kosovës Vjosa Osmani-Sadriu. “Bullgaria mbështet Republikën e pavarur të..

botuar më 23-02-17 7.22.MD

Ka pjesëmarrës të befasishëm në zgjedhjet e 2 prillit, por pa shans për të hyrë në parlamentin e ri

16 parti dhe 7 koalicione deklaruan pjesëmarrjen e tyre në betejën për përfaqësim në Asamblenë e 49-të të Kuvendit Popullor. Deri më 28 shkurt të gjithë duhet të regjistrojnë listat e kandidat-deputetëve në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Fushata..

botuar më 23-02-16 3.37.MD