Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deputetët dënuan dhunën ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

Foto: Ani Petrova

Kuvendi Popullor dënoi aktet e dhunës ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut – veçanërisht krimin e rëndë ndaj sekretarit të klubit bullgar Hristijan Pendikov dhe u bëri thirrje institucioneve që të marrin masa sistematike për të vënë para drejtësisë autorët. Në deklaratën e tyre, deputetët shprehën gjithashtu shqetësimin se fushata e përshkallëzuar antibullgare mund të rrezikojë procesin e përfshirjes së bullgarëve në kushtetutë dhe rrugën drejt anëtarësimit evropian në Maqedonisë së Veriut, gjë që u shërben interesave të vendeve të treta.

Dokumenti, i miratuar vetëm me një abstenim, kundërshton gjithashtu moszbatimin e përhershëm të Marrëveshjes së Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit mes dy vendeve.

Më shumë nga rubrika

Parlamenti pranoi zgjatjen e buxhetit në lexim të parë

Me 201 vota “pro”, parlamenti pranoi në lexim të parë zgjatjen e buxhetit shtetëror të Bullgarisë për vitin 2022, njoftoi BTA. Afati për propozime ndërmjet leximit të parë dhe të dytë u reduktua në tre ditë. Sipas Ministrit të Financave Asen Vasilev, nuk..

botuar më 23-06-09 12.07.MD
Ministri Atanas Sllavov

U shty procedura për shkarkimin e Prokurorit të Përgjithshëm

Plenumi i Këshillit të Lartë Gjyqësor e ka ndërprerë seancën mbrëmë vonë për procedurën për lirimin e parakohshëm të Prokurorit të Përgjithshëm Ivan Geshev, e cila zgjati më shumë se 13 orë. Ministri i Drejtësisë Atanas Sllavov para..

botuar më 23-06-09 9.45.PD

Parashikimi i motit për 9 qershorin 2023

Ditën e premte do të jetë kryesisht me diell. Pas mesditës mbi Bullgarinë Perëndimore do të mbajë vranësira, por vetëm vende-vende do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje - 11°. Temperaturat maksimale..

botuar më 23-06-08 6.55.MD