Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një komision i përkohshëm parlamentar do të shqyrtojë arsyet për imunitetet e kërkuara të deputetëve

Foto: BGNES

Kuvendi Popullor krijoi një komision të përkohshëm për të shqyrtuar faktet dhe rrethanat rreth imuniteteve të kërkuara nga Prokurori i Përgjithshëm të deputetëve Bojko Borisov dhe Daniell Aleksandrov nga GERB dhe Kirill Petkov nga PP-DB. Deri më 18 korrik të këtij viti duhet të vendosë nëse ka prova të mjaftueshme për krimet e kryera të natyrës së përgjithshme.

Në komision parashikohej të marrin pjesë dy përfaqësues nga secili grup parlamentar, por BSP-ja dhe “Ka një popull të tillë” (ITN) refuzuan të dërgojnë deputetë të tyre. Lideri i së majtës e krahasoi atë me një “strehë për të dyshuarit për krime”, dhe Toshko Yordanov nga ITN i quajti Borisovin dhe Petkovin “frikacakë”.

Edhe pse debatuan katër orë në sallën plenare, përfaqësuesit e popullit nuk zgjodhën kryetar komisioni. Ndërkaq, Kirill Petkov konfirmoi para gazetarëve se do të heqë imunitetin para se komisioni të shpallë vendimin e tij.Më shumë nga rubrika

51% e bullgarëve priren të votojnë për Parlamentin Evropian

Sipas një sondazhi të Eurobarometrit të porositur nga Parlamenti Evropian, sipas 72% të qytetarëve të BE-së dhe 57% të bullgarëve, vendi i tyre përfiton nga të qenit pjesë e Komunitetit Evropian. Për 61 për qind prej qytetarëve të anketuar në BE dhe 48..

botuar më 23-12-06 10.21.PD
Dimitër Radev

Banka Kombëtare Bullgare dhe bankat po punojnë për ta bërë Bullgarinë gati për euron

Në ditën e bankierit, 6 dhjetor , guvernatori i Bankës Kombëtare Bullgare (BNB), Dimitër Radev, uroi të gjithë punonjësit në banka. “Sektori bankar vazhdon të jetë në një gjendje shumë të fortë dhe është një faktor kryesor në zbatimin e prioriteteve më..

botuar më 23-12-06 10.02.PD

Në Studion e Parë të BNR-së do të dëgjohet muzikë vokale е vjetër

Ansambli vokal Cantanti DAI MONTI VERDI do të interpretojë mbrëmjen e sotme në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare muzikë arkaike nga artistë franko-flamandë, spanjollë dhe sllavo-lindorë. Koncerti i tij “De este a oeste” ("Nga Lindja deri..

botuar më 23-12-06 6.05.PD