25 години след закуската на български десиденти с френския президент Франсоа Митеран, във френското посолство дойдоха само трима от участниците в нея. Първото посещение на френски държавен глава изиграва важна роля по пътя на демокрацията в страната ни в навечерието на падането на Берлинската стена.
Главният редактор на вестник "Култура" Копринка Червенкова, режисьорът Анжел Вагенщайн и президентът Желю Желев от бившите десиденти, както и президентите Росен Плевнелиев и предшественика му Георги Първанов, участваха в днешната закуска, заедно с френския посланик Савие Лапер Дьо Кабан и министъра по европейските въпроси на Франция Тиери Репантен. Какво си говориха четвърт век след емблематичната закуска, разказа доктор Желю Желев. Оценката му е, че българският икономически преход не се е състоял както трябва.
Много неща, които трябваше да станат, не са станали и затуй, ние не сме доволни от нашето положение сега, но е емоции тези неща не се решават. Трябва да се бачка! Трябва вече икономическият преход да го направим както трябва . Той не е направен както трябва и поради това в доста отношения нашата демокрация е формална. Като нямаш хляб, като не ти стигат парите за ток, за това, за онова, от първа необходимост неща, естествено не е пълна демокрацията. Демокрацията има нужда от здрава икономическа основа и от сигурност в тая област.
Сред спомените на президента Желев е и среща във Франция с колегата му Митеран:
И започна разговор и по едно време той ме пита: „Г-н Президент, как се оправяте Вие с вашите комунисти там?“ Аз му казвам: „А-а-а, г-н Президент, в България вече няма комунисти. Всички са социалисти. Преименуваха се за една нощ. Вие имате комунистическа партия , вие как се справяте с нея?“ Беше голям смях.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..