На фона на викове "Мафия" и блокиране на кръстовището пред Агенция "Пътна инфраструктура" бяха подписани договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за проектиране и строителство на Северната скоростна тангента. Собствениците на земи по трасето на Северната тангента протестираха за пореден път заради ниската цена на отчуждаване.
Министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева и председателят на пътната агенция Стефан Чайков подчертаха:
Скоростната тангента беше проектът, избран, за да спасим загуба от средства по Оперативната програма "Регионално развитие". Северната скоростна тангента е от особена важност и значимост за град София. Тя свързва три коридора - "Хемус - Люлин", "София - Калотина" и "Тракия".
Това е един от най-сложните в техническо отношение обекти, който е изпълняван въобще в България. Големите съоръжения са 19 на брой. Северната скоростна тангента ще бъде с магистрален габарит. Очакваме горе-долу до средата на лятото или в ранната есен да стартира същинското строителство на обекта, като общият срок е 15 месеца.
Според министър Терзиева проектирането трябва да започне въпреки протестите:
Отчуждителните процедури на този етап няма как да спират изпълнението на договора. Експертните оценки са подготвени от експерти, специално определени чрез обществена поръчка по времето на правителството на ГЕРБ и подлежат на съдебно обжалване.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..