Медици и пациенти настояват Здравната каса да финансира плазмаферезата като ефективен метод за лечение на хора с бъбречни проблеми. Това беше обявено на днешния Световния бъбречен ден.
Борят на хората, които се нуждаят от лечение по метода, е много по-голям от пациентите, които чакат за бъбречна трансплантация. Предстои да бъде създадена работна група, която да приеме наредба, която да визира процедурата, както и лекарствата, с които се поддържат пациентите след извършената трансплантация.
Заместник-министърът на здравеопазването професор доктор Чавдар Славов обясни защо се прави тази стъпка:
Това нещо да бъде регламентирано, тъй че пациентите да не го заплащат от себе си.
От всички чакащи пациенти за трансплантация у нас, независимо дали за черен дроб, или за сърце, най-много са тези, които се нуждаят от бъбречна. 3400 души са на диализно лечение, а около 1000 души са чакащите в листата на Агенцията по трансплантации.
Колкото и скъпа да е плазмаферезата, парите за трансплантирания пациент в крайна сметка са по-малко, отколкото за човека на хемодиализа, обясни Славов.
Много се радвам, че наистина ще бъде създадена такава група и надявам се, това да стане много бързо, защото проблемът в момента с медикаментите опорочава всичките усилия на Агенцията по трансплантации и специалистите, каза Иван Димитров от Българския пациентски форум.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..