Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Върнат е старият модел на управление на Сметната палата

Снимка: БГНЕС

Окончателно беше върнат старият модел на управление на Сметната палата. Начело на палатата ще е колективен орган от един председател и 8 членове. Съставът ще се избира за срок от 7 години. Смяната на модела предизвика остри дебати в пленарна зала. 

По време на управлението на ГЕРБ промяната в Закона за Сметната палата намали нейния състав, като начело е председател и двама негови заместника. С окончателните промени сегашните управляващи възстановяват колективния начин на управление, при който има 1 председател и 8 членове. Те ще се избират и освобождават от Народното събрание. Връщането на модела опозицията окачестви като грубо партизиране в Сметната палата.

Според Павел Гуджеров от ГЕРБ независимостта на одитната институция е отпаднала за сметка на партийната зависимост, което на свой ред ще постави под съмнение одитите на палатата.

Румен Гечев от БСП коментира, че дългите дебати имат за цел единствено да не бъде приет законът, за да се предотврати излизането на компрометираща за ГЕРБ информация преди изборите.

Смут сред управляващите по време на дебатите придизвика предложението на депутатите от левицата Георги Кадиев и Борис Цветков, което беше подкрепено от ГЕРБ, и отпадна едва след прегласуване. Те предлагаха петчленен състав на палатата с един председател и 4 негови заместници.

Председателят на бюджетната комисия и един от вносителите Йордан Цонев беше категоричен, че твърденията за партийна зависимост са неоснователни, защото старият състав никога не е имал оплакване, че Сметната палата е упражнявала партиен рекет.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32