Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутатите решиха главният секретар на МВР да се избира от МС за срок от пет години

Снимка: БГНЕС
Главният секретар в МВР ще се избира от Министерския съвет по предложение на министъра на вътрешните работи за срок от пет години. Това приеха депутатите при второто четене на закона за МВР. Отхвърлено беше предложението на ГЕРБ кандидатите да имат поне 12 години стаж в системата.

Мнозинството в парламента прие за главен секретар и заместник-главен секретар в МВР да се назначават хора, които притежават не по-малко от 7 години професионален стаж в службите за сигурност или в службите за обществения ред, от които поне 1/3 на ръководна длъжност. Това беше основната критика от ГЕРБ, които настояваха да остане сега действащото правило - главният секретар да се предлага от правителството и да се назначава с указ на президента като баланс на институциите, обясни депутатът Веселин Вучков:

Вие залагате, извинете, един изключително нисък праг за наличие на професионална дейност на висшата професионална фигура на МВР. Как ще обясните на служителите, а и на българските граждани, че 7-годишен професионален стаж е достатъчен като изискване за висшата професионална фигура - това е абсолютно неаргументирано решение, защото не може лице с толкова кратък професионален стаж да управлява една такава сложна система, която има над 50 000 служители.


Красимир Янков от Коалиция за България отбеляза, че назначаването на главен секретар с указ на президента е формален акт:

Назначаването на главен секретар с указ на президента е един формален акт и вие прекрасно го знаете това. Което има дълбок политически бекграунд. Кой може да даде най-добра оценка за професионалните качества и умения, които трябва да притежава ръководител на такова ниво освен именно професионалната среда? Лицето, което трябва да заеме този пост, трябва да бъде селектирано по естествен път на кариерно развитие и утвърдено на съответния пост, получавайки мандат именно от най-високото ниво на властовата структура, от която е част - т.е. от изпълнителната власт, в случая се предлага от Министерски съвет.

Дебатите по законопроекта продължават.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32