Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Шалъфов: България има нужда от по-ясна и последователна политика в сферата на иновациите и науката

България има нужда от по-амбициозна, ясна и последователна политика  в сферата иновациите и науката. Това заяви Пламен Шалъфов, експерт към Центъра за изследване на демокрацията. Центърът представи Годишника на световната конкурентоспособност на Института за развитие на управлението на Швейцария.

Според Пламен Шалъфов на България й липсва актуална стратегия за иновации, която не е актуализирана от 2004-та година. Той посочи, че отговорностите са силно фрагментирани между различните министерства и агенции:

Същевременно системата е силно централизирана. И това връзва ръцете на правителства да въвеждат легирани мерки за подкрепа на региони, които изостават значително от София, което води до все по-голяма дупка между тези, които печелят от много мерки, от тези, които въобще не могат да се възползват от тях.

Намаляват публичните инвестиции в наука и образование, а Националният иновационен фонд разпределя незначителни средства и то с прекъсвания в рамките на години. Учените, които въпреки недостатъците на средата успяват да участват в международни научноизследователски проекти, са дискриминирани при заплащането, посочи още Шалъфов:

Не е приемливо учени от стари страни-членки да взимат много по-големи ставки от учени в нови страни-членки и то в случая България е една от най-бедните. Въпреки че работят на равна нога.

Пламен Шаръфов подчерта и позитивните тенденции:

Това са покачващите се инвестиции на бизнеса в иновации, както и доброто управление на средствата в програмата "Джеръми". Това, разбира се, най-вече се дължи на публичната власт, по-скоро на изнасянето на управлението на инициативата в частния сектор. В заключение подчертавам, че тези примери няма как да се превърнат в повратни точки без една амбициозна и последователна стратегия и политически ангажимент в сферата на иновациите и науката.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32