Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Павлова е за драстично затягане на режима за разрешенията за строителство в свлачищните райони

Лиляна Павлова
Снимка: БГНЕС

1850 са свлачищата в страната и ситуацията с тях е много сериозна, заяви регионалният министър Лиляна Павлова. Тя предлага драстично затягане на режима за така наречените предварително съгласувани разрешения за строителство в критичните райони:

Драстично затягане на режима, за това как се позволява и дали се позволява строителство в една такава свлачищна територия, изключенията не само да са редки, но преди всичко да предвиждат масирано укрепване на брега, дълъг мониторинг и чак тогава, евентуално, да се строи, включително предвиждаме да забраним изграждането на водопроводни и канализационни системи там, където очевидно е свлачище и не би трябвало да има сгради, така че работим за кардинални мерки, включително и за реформиране въобще на този процес по наблюдения на свлачищата.

Министър Павлова съобщи, че досега договори за саниране имат 317 жилищни сгради в страната, а заявленията в банката са над 500. Очаква се  през есента да започне истинското саниране.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32