Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почина бившият руски премиер Евгений Примаков

Снимка: БГНЕС
На 85-годишна възраст почина бившият руски премиер Евгений Примаков, съобщи ТАСС. Той е министър-председател на Русия от 1998-а за една година по времето на президента Борис Елцин, а преди това е външен министър.

Името на Примаков се свързва с прелом в руската външна политика и отказ от атлантизма в полза на т.нар. политика на "многополярност" разширяване на руското влияние в Близкия изток и другите бивши съветски републики.

Най-запомнящото се събитие на поста е несъстоялата се визита в САЩ. Докато е премиер, Примаков се отправя на посещение във Вашингтон, но докато самолетът лети над Атлантика, му съобщават, че НАТО е започнало бомбардировки на бивша Югославия и той се връща в Москва.

Евгений Примаков  бе и ще си остане за всички негови приятели и колеги мъдър човек, който винаги е бил уважаван заради познанията му по Близкия изток и международната политика. Животът на първия цивилен шеф на руското външно разузнаване след разпадането на бившия Съветски съюз не е бил никак лесен през годините. В мнението му са се вслушвали съветските лидери, дипломати както и западните му колеги. Между 1991 и 1996 г. Евгений Примаков бе директор на Службата за външно разузнаване на Руската Федерация, заемаше после поста министър на външните работи, между 1996 и 1998 г., в правителството на президента Борис Елцин, а по време на икономическата криза през лятото на 1998  до 1999 г. бе премиер на Руската Федерация.  Той ще бъде запомнен с нареждането си командирът на полета да поеме обратен курс към Москва заради подготвящите се на 24 март 1999 година военни удари срещу режима на Слободан Милошевич в бивша Югославия.  Тогава НАТО взе решение, след  дълги дипломатически преговори, да започне военна операция срещу режима заради действията на югославската армия в доминираната от албанци, по това време, сръбска област Косово и започналото етническо прочистване, което предизвика сериозна бежанска криза в Македония, Албания и Черна Гора. Решението си премиерът Примаков съгласува с президента на Русия Борис Елцин, като така решават да демонстрират несъгласието си. За мнозина западни анализатори обаче Примаков ще си  остане защитник на бившия югославски  президент Слободан Милошевич. Примаков казва, че е защитавал Сърбия и международното право. Целият анализ на репортера Николай Кръстев, излъчен в предаването "Хоризонт за вас", можете да чуете в звуковия файл.






,


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32