Във Ватикана се провежда двудневен семинар, организиран от Папската академия на науките, под надслов ”Нови форми на робство и климатичните промени”. Присъстват Папа Франциск и кметове на над 70 големи градове от целия свят.
Целта на семинара е да насочи местната власт към изграждането на екологично устойчиви градове и да се бори срещу новите форми на робство. По проблема за трафика на хора, водещ до черен труд, проституция, търговия с органи, който създава повече от 30 милиони нови роби и незаконни печалби до 150 милиарда долара годишно, се изказа кметът на Рим Иняцио Марино. Той изтъкна, че в римската администрация са разкрити корумпирани политици и служители, възползвали се от тежкото положение на имигрантите за лични облаги и обогатяване.
Сега администрацията работи за възстановяване на прозрачността в социалните услуги, добави кметът на Вечния град.
По темата за климата Марино уточни,че Рим ще предложи в най-скоро време до 2500 електрически автомобила за краткосрочно ползване под наем.
Амбициозна е целта на Ню Йорк, по думите на кмета Бил де Блазио, въглеродният диоксид в града да бъде намален с 80% до 2050 г.
Представителите на семинара подготвят петиция до ООН, с която се изисква съвременното робство да се смята като престъпление срещу човечеството.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..