Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украйна и Русия се споразумяха за газа

| обновено на 26.09.15 в 13:38

Цената на газа за Украйна през четвъртото тримесечие ще бъде около 230 долара за 1000 кубични метра с отстъпката, заяви руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ТАСС.

В същото време пред телевизия “Россия 1” ръководителят на Газпром Алексей Милер изтъкна, че споразумението за доставката на 2 милиарда куб. метра газ не гарантира, че Украйна ще има средства да плати допълнителните доставки през зимата.

Късно снощи Украйна и Русия се споразумяха по условията за доставки на газ за зимния сезон от 1-ви октомври до края на март 2016 година.

Енергийните министри на двете страни се ангажираха в Брюксел да осигурят непрекъснат транзит на природния газ през украинска територия за останалите Европейски страни.

Окончателният документ, който определя финансовите параметни на споразумението, не беше подписан тази вечер, но двете страни се договориха това да стане скоро.

Русия се съгласи да намали цената, на която продава газа до равнищата, сходни с тези, които плащат съседните на Украйна държави. Министърът на енергетиката Александър Новак:

Сигурен съм, че днешните споразумения ще ни позволят да гарантираме нормалното обезпечаване с руски газ на много милиони наши европейски потребители през тази зима.

Украйна обещава да нагнети още следващия месец 2 милиарда кубически метра газ като резерв в подземните си хранилища, чрез които да поддържа налягането в тръбопроводите през нейна територия в посока Югоизточна Европа. Министърът на енергетиката и въглищата Володимир Демчишин:

В този документ Украйна потвърждава непрекъснатия транзит на руски природен газ за европейските държави.

Поне 500 милиона долара ще са необходим за закупуването на руския газ от украинците и част от тях ще дойдат с помощта на Европейския съюз, уточни заместник-председателят на ЕК Марош Шевчович:

Горещо искам да благодаря на колегите от Европейската банка за възстановяване и развитие, Европейската инвестиционна банка, Световната банка, Международния валутен фонд, Германската банка за развитие и всички други финансови институции, които помогнаха за събирането на тази сума.

Според Европейската комисия за предстоящия зимен период, Украйна ще се нуждае от допълнително 9 до 12 милиарда куб. метра газ, а по оценка на Газпром - от 5 до 7 милиарда.

Протоколът за доставките на газ между Киев и Москва формално още не е подписан, но страните обещаха скоро да приключат всички процедури и горивото да потече от началото на следващия месец.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32