Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германия започна връщането на балканските мигранти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Седмица по-рано от предварително заявения срок – началото на ноември, германските власти стартираха програмата си за масово връщане на всички чужди граждани, които търсят статут на бежанци или мигранти, но според актуалното законодателство – са дошли от т.нар. сигурни държави.

Около 200 хиляди чужденци подлежат на включване в програмата за принудително връщане в страните, откъдето са дошли. Това са предимно граждани на Косово, Албания, Босна и Херцеговина, Сърбия и Черна Гора. Това са 130 хиляди чакащи и около 70 хиляди все още нерегистрирани, които нямат право да останат на територията на различните федерални провинции.

Макар че се оценява като доста амбициозна, програмата включва до края на годината поне половината от тези хора, да бъдат върнати в страните им по „доброволен начин“. Това означава, че те приемат условията на отделните провинции да им бъде заплатено по 420 евро на човек и доброволно в рамките на седмица да напуснат Германия, което им запазва право на завръщане като туристи или след време без проблеми.

Правителството в Берлин реши да не предупреждава лицата, които трябва да напуснат страната, за да не изчезнат или „се потопят“ в неизвестност. Засега има готовност и от страна на Бундесвера да осигури военно-транспортни самолети за по-скорошното извозване на неуспелите мигранти.

За идващите бежански цунами от Близкия Изток и Азия, ще се премине към изграждане на транзитни зони, непосредствено до германската граница. Именно в тях ще се обработват всички административни документи за тези, които ще получат разрешение или на онези, на които ще им бъде отказан престой и ще бъдат принудени да напуснат страната. Тази идея не се приема едностранно от политическите партии в Берлин и се критикува остро от опозицията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32