Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бежанци подпалиха палатки в британска военна база в Кипър

Бежанци палят палатки
Снимка: Бранислава Бобанац

Хаос и напрежение са възникнали в британската военновъздушна база в Декелия в Кипър заради протести на настанените временно в нея бежанци. Те са подпалили палатки, има и заплахи за самоубийство, съобщи електронното издание на вестник "Гардиън" и публикува видиозапис от инцидентите.

В британската военна база в Декелия в момента се намират 114-те бежанци, сред които жени и 28 деца, спасени преди две седмици от водите на Средиземно море край другата британска военна база на острова "Акротири". Те са от Сирия и Палестина, според техните изказвания.

В понеделник бежанците са подпалили две палатки в знак на протест срещу условията на живот в базата и задържането им в нея. Край телената ограда те са викали "Ние сме хора, а не животни", един мъж е заплашил, че ще се самоубие.

Според говорителя на британските бази в Кипър Шон Тъли, цитиран в кипърските медии, бежанците в Декелия имат достъп до храна, подслон, помещения за хигиена, неприкосновеност на личния живот и комуникации, като условията за това са одобрени от ООН.

Британските власти продължават да работят в тясно сътрудничество с правителството на Кипър за разрешаване на ситуацията с бежанците, но все още няма яснота за тяхното крайно местоназначение. Проблемът е в спора за това чия отговорност са те – на Великобритания, на чиято суверенна територия в рамките на военната база те бяха спасени, или на Кипър. Британското министерство на отбраната първо съобщи, че те трябва да бъдат поети от Кипър, като част от споразумение между двете страни от 2003 г. 

Правителството на Обединеното кралство е категорично, че няма да позволи да се отвори нов мигрантски маршрут към страната чрез нейните бази в Кипър. Според Върховния комисар на ООН за бежанците обаче тези мигранти де факто са отговорност на Великобритания, като Кипър ще им предостави на своята територия достъп до необходимите услуги.

Досега само 12 от спасените бежанци са изразили интерес да кандидатстват за убежище. Повечето от тях са заявили, че Кипър не е е бил първоначалната им дестинация и тук, затворени в британската база, те се чувстват лишени от свобода.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32