Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поевтиняването на горивата обуслови дефлацията през ноември

Снимка: БГНЕС

Спадът на цените на горивата върна дефлацията през ноември, отчитат от Националния статистически институт. Поевтиняването на общия индекс на потребителските цени е 0,1 на сто спрямо октомври.

Въпреки че през октомври статистиката регистрира минимално поскъпване на най-важните стоки и услуги, през ноември индексът на потребителските цени отново е със знак минус. Той е повлиян най-вече от спада на цените на топлинната енергия за отопление - с повече от 9 на сто, на пропан-бутана и метана, както и при бензините. При тях намалението е с около 2 на сто. Самолетните билети също са поевтинели с близо 9 на сто. 
При храните също е регистрирано минимално намаление - с 0,1 на сто. При отделните групи се вижда поевтиняване на месото, млякото и млечните продукти, както и на някои видове плодове. Хлябът и тестените изделия обаче поскъпват. Лекарствата, медицинските услуги и козметичните продукти също са с по-високи цени. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32