Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В средата на следващата седмица МОН ще представи окончателния вариант на новите учебни програми

Снимка: БГНЕС

Министерството на образованието вече е получило десетки предложения за новите учебни програми по литература и история. Това беше обявено на общестевно обсъждане в Сливен. Около 40 са постъпилите до сега конструктивни предложения, каза заместник-министърът на образованието и науката Диян Стаматов.

Подкрепата, която се забелязва в предложенията е в посока, че трябва да има олекотяване на учебния материал. Нашите учебници, които бъдат изготвени, не трябва да съдържат много произведения в частта "Задължителна подготовка". Предложенията, които са свързани с отделни произведения - в тази посока могат да се направят промените.

В изцяло новата учебна програма по история, се предлага, ученото до сега в седми клас, да се изучава в пети. Проблемът от учебните програми за шести клас, според заместник-министър Стаматов, не съществува.

Няма никакъв проблем, по отношение на терминологията. "Иго", "османско владичество", са политическите наименования на този период. И те са заложени в програмите, които в момента се предлагат. Думата "съжителство" не е по отношение на политическата система за този период от време.

Срещите ще продължат в различни градове до сряда.

В сряда ще имаме отраслов съвет, където е мястото, програмите да бъдат окончателно предложени пред социалните партньори, за да може до края на другата седмица, това предложение да мине за утвърждаване от министъра.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32