Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обмислят се мерки за защита на уязвимите потребители във връзка с риска от поскъпване на тока

Теменужка Петкова
Снимка: БГНЕС

Цената на първите 100-150 киловатчаса от сметките на хората с ниски доходи да бъде с 30 на сто по-ниска, а на болните да се дава отсрочка за плащане при просрочена фактура. Това са част от мерките, които правителството обмисля за защита на уязвимите потребители във връзка с риска от поскъпване на тока заради либерализацията на електроенергийния пазар. Едновременно с това се запазват и т.нар. "енергийни помощи".

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни, че все още се мисли върху количеството електроенергия, което уязвимите потребители ще плащат на по-ниска цена:

Това, което ние правим в момента, е да направим анализ и да определим какво да бъде това количество, така че то да покрие най-важните жизнено необходими количества от електрическа енергия за едно домакинство.

Мярката ще бъде целогодишна, а не сезонна, допълни Петкова. За болните се обмисля отсрочка при неплатена в срок фактура:

Лица, които са болни, и лица, които имат, животоспасяваща апаратура, която поддържа жизнените функции, тогава ще има забрана за прекъсване на електрическото захранване за определен период от време. Ще има определен един срок, в който те трябва да платят тази сметка.

Все още не е ясно кога така наречената социална тарифа за по-евтин ток ще бъде въведена, нито откъде ще дойдат парите за този вид подпомагане. В края на месеца трябва да стане ясно точното количество киловатчаса, които уязвимите потребители ще плащат на по-ниска цена.

И едно важно уточнение, което направи председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов:

Но се касае само за цената на електроенергията, а не на цялата енергийна услуга, тоест мрежовите услуги и добавката "задължение към обществото " не се подлагат на такова намаление.

Подпомагането ще е различно в зависимост от това дали се отопляваме на ток или с парно:

За хората, които се отопляват на ток, трябва да бъде по-голяма тази граница, за която има подпомагане, коментира Иван Иванов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32