Българското Народно събрание ще има право на вето по Споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада. То ще трябва да бъде ратифицирано от 28-те национални парламента, обяви Европейската комисия /ЕК/.
Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада /CETA/ е вече договорено в детайли между канадското правителство и ЕК. Документът премахва митнически такси, урежда производствени стандарти и признаване на професионални квалификации, като насърчава инвестициите на европейския и канадския пазар. За да влезе в сила, той трябва да бъде ратифициран, но от месеци се води спор чия е компетентността – дали на столиците или само на европейските институции – Съвет и Европарламент.
Вместо да гласуват договора на правителствено ниво, някои лидери настояват по политически причини да се даде право на вето на всеки национален парламент.
Искането бе изпълнено с решение в Страсбург, обявено от комисаря по търговията Сесилия Малмстрьом.
Има риск дискусията за ползите от търговското споразумение да се „отрови“ с общите настроения срещу глобализацията, предупреди Малмстрьом. България и Румъния също заплашиха с вето, но по друга причина - защото канадските власти все още не свалят визовия режим за техни граждани.
Ако само един парламент откаже ратификация, сделката с Канада пропада.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..