Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хидравличният фракинг може да се окаже вреден за астматиците

Сондажна база в Монтроуз, Пенсилвания
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Спорният метод за извличане на природен газ - хидравличен фракинг, може да предизвика пристъпи на астма, сочи изледване на медицински специалисти от американския здравен инситут "Джон Хопкинс", цитирано от Би Би Си. Лекари от Пенсилвания са установили, че по-трудно се овладява състоянието на астматици, които живеят в близост до местата със сондажи по този метод. Наблюдаваната честота на пристъпите е от 1,5 до 4 пъти по висока. Въпреки че са изследвани повече от 25 хиляди пациенти категорична причинно-следствена връзка не може да бъде направена без допълнителни изследвания. 


Пристъпите на астма се категоризират като леки, ако има нужда от предписване на стероиден инхалатор, средни - ако се налага спешен медицински преглед и остри, когато се стигне до болнично лечение. 

През последното десетилетие в Пенсилвания са направени повече от 6 хиляди сондажа за природен газ по метода на хидравличния фракинг. Това е процес по инжектиране в дълбочина на огромни количества вода под налягане, примесена с химикали, което предизвиква пропукване и изтласкване на природен газ. 

През март тази година бе разпространен доклад Геологическият топографски институт на САЩ, според който земни трусове, причинени от практиките по извличане на петрол и газ, заплашват 7 милиона жители в централната част на Съединените щати.

В България бе приет мораториум върху фракинг технологията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32