Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Телескопът "Хъбъл" засне водни изпарения на повърхността на най-малката луна на Юпитер

Юпитер, заобиколен от три от спътниците му - Йо, Европа и Ганимед

От американската космическа агенция НАСА оповестиха,че разполагат с данни за наличието на водни изпарения в космоса от  един от спътниците на Юпитер. Откритието е направено с помощта на космическия телескоп "Хъбъл", който е успял да заснеме гейзери на повърхността на луната Европа.

На кадрите, заснети от "Хъбъл", се виждат изригвания от южния полюс на  Европа, за които учените смятат, че са водни пари. Според тях активността, подобната на тази на гейзер,  е ключово доказателство, че дълбоко под повърността на спътника има океан. А ако това е така, то една бъдеща мисия до луната на Юпитер може и да успее да вземе проби от океана, без да се налага да сондира през дебелата 100 километра ледена обвивка. Всъщност ледът на  Европа е лош проводник на топлина, заради което и учените смятат, че под него има течна вода,  почти 3 пъти повече от тази във всички земни океани.

Изследователи са изчислили и евентуалния химически баланс на океаните на спътника, който, според тях, е изключително близък до този на земните, т.е. има достатъчно водород и кислород за формирането на живот. НАСА смята, че съществува и вероятност въпросните водни пари да се издигат на около 200 километра над повърхността на спътника, след което да се връщат обратно към него под формата на дъжд.

Откритието подхранва надеждите и за намиране на други форми на живот в галактиката. Ако наличието на гейзери бъде потвърдено, то Европа ще бъде вторият спътник в Слънчевата система, за който е известно, че има водни пари.  През 2005 г. сондата "Касини" на НАСА засече такъв тип изригване от потърхността на Енцелад, естественият спътник на планетата Сатурн.

От НАСА обявиха и бъдеща мисия за потвърждаване на наличието на водни пари на Европа, който е най-малката луна на Юпитер, открита преди над 400 години от Галилео Галилей.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32