Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научна лаборатория за приложна и забавна химия за деца в Музея "Земята и хората"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дали е възможно да се пребори гравитацията - това трябваше да покаже един от експериментите в Музея "Земята и хората", проведен в рамките на научна лаборатория за приложна и забавна химия. Днес и утре децата могат да дойдат с родителите си и да видят опитите. През следващата седмица до 22 октомври лабораторията е отворена само за ученици от столични училища. 

Експериментите показват забавната страна на науката и имат за цел да накарат децата на възраст от 9 до12 години да заобичат химията и биологията преди да са започнали да изучават предметите в училище. Това обясни Кристияна Огнянова от пресслужбата на фармацевтичната компания
Идеята на експериментите е да бъдат с подръчни материали, така че децата да могат като се приберат в къщи да си направят експериментите сами.
Най-често използваните подръчни материали, с които се постигат невероятни ефекти са содата, лимонената киселина, олиото оцета.
Тази година са по различни от миналата, защото идеята беше да покажем нови експерименти. Дали е възможно да се пребори гравитацията, взима се един лист хартия, който се слага в една чаша пълна с вода върху нея и всъщност, когато чашата се обръща водата не се излива и по този начин показваме как действа гравитацията и натиска, който въздухът, кислородът около нас оказва на чашата с вода.
Децата ще научат сами как да си направят красива дъга в цилиндър при домашни условия. Експериментите, които се показват на децата са безопасни и интересни за тях



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32