Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия и Кипър не са обсъждали въпроса за откриването на руска база в Кипър

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руските военновъздушна и военноморска бази в Сирия, намиращи се в Хмеймим и в южната част на страната, Тартус, са напълно достатъчни на Москва в действията ѝ против ИДИЛ. Това обяви външният министър Сергей Лавров. Географската позиция на двете руски бази е много благоприятна и осигурява необходимите параметри за провеждането на антитерористичната операция в близкоизточната държава.             

Лавров обаче съобщи, че руски военни кораби ползват периодично кипърски пристанища, без да получават каквито и да е специални услуги, както е прието в международните правни документи. Не мога да си спомня дали въобще тази тема е била обсъждана между Русия и Република Кипър, коментира още той. Руско-кипърските отношения, според него, не са подвластни на политическата конюнктура.

Лавров не пропусна да отбележи, че след близо двуседмичната хуманитарна пауза все още западните партньори на Русия не са направили необходимото разделение между умерената опозиция и радикалните ислямистки групировки в Сирия.     

Посещението на кипърския министър на външните работи Йоанис Касулидис в Москва, е част от консултациите, които Никозия извършва, преди да поеме председателството на комитета на министрите на Съвета на Европа. Според Русия е важно Съветът на Европа да се въздържа от използването на двойни стандарти и да се придържа към изпълнението на Минските договорености по отношение на Украйна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32