Анализатори, цитирани от Франс прес, прогнозират, че при провал на днешната среща цените на суровината могат да се сринат от настоящото равнище от 45-47 долара до 30 долара за барел.
За да противодействат на трайното поевтиняване на суровината, което изправи производител като Венецуела пред криза за храни и лекарства, през септември страните от ОПЕК договориха принципно намаление на добивите в диапазона между 600 000 и 1,1 милиона барела дневно - до 33 милиона барела дневно. За ограничението настоява свръхбогатата Саудитска Арабия, която натрупа през тази година 87 милиарда долара бюджетен дефицит и бе принудена да направи нещо нечувано в историята си - да намали заплатите на държавните служители.
Компромисът днес обаче е под въпрос предвид позицията на други двама водещи производители - Иран иска да компенсира загубите, претърпени в периода, когато бе под режим на международни санкции. Ирак пък е зависим от износа на петрол, защото трябва да финансира бойните операции срещу джихадистите от „Ислямска държава“. Под въпрос е и съгласието на водещи производители на петрол, които не са част от ОПЕК.
Русия, която е под силен натиск заради европейските и американските санкции, е съгласна само да замрази добивите си. Министърът на енергетиката Александър Новак отказа участие в днешните съвещания във Виена с довода, че няма изгледи за споразумение. Това изказване вчера бе достатъчно за поевтиняване на петрола с близо 2 долара за барел.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..