Жителите на Якоруда отбелязват днес своя празник. Свети Георги е почитан от християни и мюсюлмани, които се събират заедно на площада и пресъздават обреди и ритуали, запазени от миналото. Празникът започва от вечерта преди Гергьовден, когато всички моми потапят китките си, вързани с червен конец в глинени кюпове. Всяка махала си има отделно гърне. Ритуалът тук се нарича "белезите", а всички жени са с носии. Майките на момите излагат на показ част от чеиза им, за да се види колко са чевръсти и богати. А инициативата празникът да се пренесе от махалите на площада е на Ива Рашкова. Целта е християни и мюсюлмани да празнуват заедно.
Градовете Поморие и Камено също отбелязват своя празник. В Поморие ще бъде открита бронзовата скулптура на „Св. Георги Победоносец“, изградена с дарения. Тя се издига до храма, носещ името на светеца. Гостите на Камено могат да се насладят на фестивал на домашната гозба. Известният кулинар Ути Бъчваров ще приготви курбан за здраве и ще оцени най-добрата домашна гозба, каза кметът Жельо Вардунски. Също така ще има и света литургия от 8:30 в храма ни „Свети Георги“, състезание за децата с велосипеди, анимация за най-малките, рисунки върху асфалт в парка, борби…
Стотици хора потърсиха изцеление в лековит извор край Момчилград, тъй като се вярва, че в нощта срещу 6 май водата на връх ДАмбалъ придобива лековита сила и потопилите се в нея болни оздравяват. Мястото се почита от християни и мюсюлмани, които днес също празнуват.
За да стигнат до извора, хората изкачиха пеша стръмния връх. Някои от тях пристигнаха още по светло, но всички търпеливо изчакаха полунощ, когато, според вярванията, водата започва странно да шуми и идва хадерлет - мюсюлманският вариант на Гергьовден. Празникът е единственият, който събира на едно място християни и мюсюлмани. В полунощ, родителите започнаха да потапят децата си в ледената вода. Те вярват, че така болните ще оздравеят и разказват как неми проговарят, а обездвижени прохождат. Науката има обяснение, това е резултат от шока, който човек изпитва при досега със студената вода. Дошлите на Дамбалъ обаче вярват, че чудото е дошло от лековия извор и от светеца - Георги за християните и Хадър за мюсюлманите. Още едно място днес събира различните религии - джамията в село Подкова, известна с това, че е построена без нито един пирон. За празника там се очакват вярващи от Гърция и Турция. Те ще търсят изцеление от камъните на старото турско гробище.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..