Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и още 19 страни от ЕС с единна прокуратура за разследване на измамите с европари

| обновено на 08.06.17 в 20:24
Снимка: БГНЕС

България и още 19 страни от Европейския съюз се договориха да създадат помежду си единна прокуратура за разследване измамите с европари. Това стана на заседание на правосъдните министри в Люксембург.

Европейската прокуратура ще събира доказателства и ще повдига обвинения в съда срещу хора, които участват в измами с проекти от еврофондовете или извършват други престъпления срещу финансовите интереси на целия ЕС като укриването на ДДС, например.

Централата на новата институция ще бъде в Люксембург и ще има подразделения във всяка от страните, където има юрисдикция. Тя ще започне работа 3 години след влизането в сила на одобрения днес регламент.

Освен в България европрокурорите ще могат да разследват случаи в Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Испания, Италия, Кипър, Люксембург, Латвия, Литва, Португалия, Румъния, Словения, Словакия, Франция, Финландия, Хърватия и Чехия.

Централизираната прокуратура няма да важи за всички в ЕС, тъй като не беше постигнат консенсус сред 28-те членки.

Затова на доброволен принцип тя се въвежда чрез така нареченото "засилено сътрудничество" между 20 от тях.

Издръжката на бъдещата европейска прокуратура ще струва 21 милиона евро годишно, съобщи комисарят по бюджета Гюнтер Йотингер, като приветства инциативата на 20-те европейски държави.  

Очакваме ясна финансова полза – инвестициите в персонал и административни разходи за прокуратурата ще донесат няколкостотин милиона евро годишно възвръщаемост, които сега се отклоняват поради корупция или измами.

Министърът на правосъдието Цецка Цачева, която участва в инициативата, заяви:

Изразяваме увереност, че към инициативата ще се присъединят и останалите държави-членки на ЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32