Ръководството на ЕП обсъжда варианти за мащабен ремонт на сградата в Брюксел, където евродепутатите провеждат пленарните си заседания.
Става дума за една от сградите на парламентарния комплекс в Брюксел, кръстена на белгийския политик Пол-Анри Спак. Въпреки че е открита едва през 1993г, тя вече не отговаря на европейските строителни стандарти за сигурност, твърдят две независими експертизи, представени на секретариата на ЕП.
Институцията беше възложила технически анализ на една френска и една германска експертна група, след като през 2012г. част от покрива на сградата се пропука.
След заседание тази сутрин изпълнитеното бюро на Европарламента реши да проучи всички възможни варианти за решаване на проблема – от обикновено подсилване и ремонт, до цялостна реконструкция и дори построяване на нова сграда.
Предложенията трябвя да включват оценка за потециалните срокове и разходи, се казва в съобщение до медиите.
Според изданието „Политико“ евентуален ремонт може да струва близо полови милиард евро на данъкоплатците.
Политиците в ЕС от години водят друг спор, свързан със седалището на парламента, който веднъж месечно води заседанията си в още една сграда във френския град Страсбург. Това преместване годишно струва по 114 милиона евро, според изчисления на Европейската Сметна Палата.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..