Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спортисти от над 100 държави се включиха в Истанбулския маратон

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Спортисти от над 100 държави се включиха в Истанбулския маратон, който се проведе днес за 39-ти път. Това е единственият маратон в света, който се провежда на два континента.

Стартът е азиатската страна, на първия мост над Босфора, а финалът – на историческия площад "Султан  Ахмед", на който се намират едноименната джамия и музеят "Света София".

При мъжете френският атлет с кенийски корени Абрахам Кипротич завърши като победител с време от 2 часа, 11 минути и 22 секунди, а при жените кенийката Рут Чепнджетиш се класира първа с време от 2 часа, 22 минути и 36 секунди. Подгласниците и на двамата шампиони са от Кения. Класиралите се на челни места състезатели в различните категории си поделиха общ награден фонд от 1 млн. щатски долара.

В състезанието участваха спортисти от Турция и близо 30 хиляди бегачи от 111 други страни.

Официалният девиз на спортната проява тази година беше "Да тичаме за бъдещето на нашите деца". Целта е в събитието да се включат колкото се може повече хора. Заради това освен класическата дистанция от 42 километа и 195 метра, за любителите бяха предвидени дистанции от 8, 10 и 15 километра, както и трасе за хора с увреждания. По данни на кмета на града в бягането са се включили над 100 000 души. За тях релсовият транспорт в града от сутринта до 17 часа беше безплатен.

Истанбулският маратон започва през 1978 г. с участието на едва 34 състезатели – група германски туристи, които обаче полагат начало на традицията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32