Асоциация "Хипофиза" и Центърът за защита на правата в здравеопазването са направили изводите си на базата на справка по Закона за достъп до информация от Изпълнителната агенция по лекарствата, агенция Митници, НАП и статистическия институт.
Ваня Добрева от Асоциация "Хипофиза" съобщи какво още показват тези справки:
От Здравна каса поискахме информация за 15 лекарства, които според информацията, която получихме, са най-често изнасяни. Това, което те подадоха, е, че има случаи, в които броят опаковки по активни протоколи са повече от броя, платени опаковки, както и обратното - платени са опаковки от Здравна каса, за които насреща не стоят протоколи.
Според изчисления на пациентските организации 1,5 милиарда е размерът на паралелния износ на лекарства.
Стойчо Кацаров от Центъра за развитие на българското здравеопазване посочи, че проблемът не е в износа на лекарства, а в това, че хора остават нелекувани:
Пълна какофония с тези лекарства - разлики от десет пъти между изписани протоколи и платени лекарства, което според нас практически няма как да стане. Виждахме разлики от платени опаковки инсулин - единия месец 300 опаковки, другия месец 30 опаковки - как да го обясним това нещо. Тези 130 пациента не са си били инсулина ли? Те нямаше да са живи, ако не са го направили това нещо.
59% от внесените лекарства в България се изнасят за Европейския съюз. Това показва справка на Сдружението за развитие на българското здравеопазване след поискана информация от НАП, НСИ, Агенция "Митници" и Изпълнителната агенция по лекарствата...
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва..