Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успешно земеделие с цел, труд и упоритост

| обновено на 15.01.18 в 18:55
Автор:

"Когато човек има желание за работа, тогава се ражда и идеята как точно да се случат нещата". В това вярва Димитър Димитров, който от 16 години се занимава със земеделие в района на Вълчи дол. Преоткрива това поприще в зряла възраст, когато решава да се върне към корените си буквално и преносно близо до земята. Така тя се превръща в негов поминък, за да може днес с гордост и удовлетворение да го предаде на децата си като успешен бизнес. Желание, труд, упоритост, последователност и целеустременост са ключовите думи по този път, а мястото е село Брестак. Още за трудностите и радостите по него Димитър Димитров разказва пред Габриела Гаврилова.

Аз съм си оттук. Закърмен със земята. Живеех във Варна. Децата ми се родиха там, пораснаха, изучиха се. Но когата нещата се промениха в България в града стана трудно и се върнахме на село със съпругата ми заедно. Започнахме от нищо. Мама имаше 14 декара и баща ми имаше 20 декара. През всички години инвестирахме и купувахме земя.

Защо именно земеделие?

Ей така решихме.

Сега не съжалявате ли за този избор?

Не. Абсолютно не съжалявам. Децата ми сега вече си живеят добре. Не ги лишавам от нищо. Малкият учи за агроном. Той трябва да поеме, защото покрай мен се върти постоянно.

А Вие какъв сте по професия?

Завършил съм специалност „ВиК инсталации“ в Строителния техникум във Варна.

Това до колко Ви помага сега? Може би в инсталациите за напояване?

За напояването ми помага, защото имам много помпи, кладенци, напоителни, капкови системи. Сам си ги правя.

На каква дълбочина изваждате водата?

На два метра излиза вода. Много вода има. Купил съм най-хубавите места в село Брестак. Покрай реката. Осем кладенеца имам. В оранжериите също имам. Общо 2010 декара. Основно се занимавам със зеленчукопроизводство. Овощни градини имам също. И в оранжериите с разсадопроизводство на зеленчукови култури, имам и полски култури. Производството на цветя е в оранжериите.

Какво е най-подходящо да се отглежда във Вълчи дол?

Има всякакви култури.Череши, праскови, ябълки, кайсии, сливи. Аз за това съм сял всичко, защото всяка година е различна. Падат при нас много големи пролетни слани. За това някоя от културите дава плод, но друга не дава. Ябълките през тази година не дадоха, но черешите, прасковите, кайсиите дадоха. Сливите дадоха малко плод. Тук стават много студени зимите. Между Варна и тук има 5-6 градуса разлика.

Това на овошките как се отразява?

Не се отразява. Те издържат до -25 градуса.

Къде реализирате продукцията?

На зеленчуковата борса във Варна.

Помощ от държавата има ли?

Да. Аз съм регистриран като земеделски производител и участвам в няколко програми, субсидирани от ЕС и от държавата.

Трудно ли се печели участие в тези програми?

Беше трудно, но сега вече е улеснено. По електронен път се извършват много неща. Получават се нещата. Стига човек да има желание.

Не се ли отказахте през всички тези години от земеделието?

Човек, който се труди, който е упорит, поставя си цели и нещата се получават.

Интервюто на Габриела Гаврилова с Димитър Димитров можете да чуете в звуковия файл.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соня Йончева: Душата ми се отвори, щом пристигнах в България

Соня Йончева в една от най-въздействащите опери на Пучини – „Мадам Бътерфлай“, е кулминационен момент в програмата на Опера в Летния театър – Варна 2024. След главната роля на Мими в „Бохеми“ на 6 август, във второто заглавие с нейно участие на 10 август оперната дива, под диригентството на Найден Тодоров, ще изпълни ролята на Чо-Чо-Сан за първи път в..

публикувано на 09.08.24 в 08:00

Константин Вълчев от WWF: Борбата с пожарите е като война

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на ЕС от началото на 2024 г. Това сочат данни на Европейската информационна система за горски пожари н ад 38 хил. хектара или 380 хил. дка българска земя вече са били изпепелени от огъня през тази година. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за..

публикувано на 08.08.24 в 09:00

Капка Панайотова: 20 години, отдадени на гребането

През далечната 1976 година на Олимпийските игри в Монреал две варненки в четворката с кърмчия в академичното гребане донесоха сребърен медал за България. Сред тях е и рулевият Капка Панайотова, която още си спомня с огромно вълнение за случилото се. Знае, че са били на крачка от златото, но е щастлива и от второто място.  Медалът и днес стои на специално..

публикувано на 07.08.24 в 07:00
Провадия-Солницата

Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“

В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги..

публикувано на 06.08.24 в 09:30

Rick Casais Miranda (BLANKET HILL): Постепенното израстване е по-добро за една група

Интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL) BLANKET HILL е хардкор банда от Люксембург. Предстои й първи концерт във Варна. Заедно с BLANKET HILL на сцената ще се качат родните BEHIND BARS и MILLION SUSPECTS. Датата е 9 август. Мястото – „Хале 3”. През 2023 BLANKET HILL стигат и до Япония. Иначе са били на една сцена с TERROR,..

публикувано на 05.08.24 в 09:00

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.  Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на..

публикувано на 04.08.24 в 07:40

Етническият българин Алексей Куцарев: Украйна се бори с недостиг на ток и на работници

Липсата на ток заради руските удари по енергийната система на Украйна и дефицитът на работници са основните проблеми, с които се сблъсква бизнесът там. Имаме над 1000 км фронтова линия, много работници са на фронта и това води до недостиг на кадри, разказва Алексей Куцарев, чието семейство – етнически българи, се занимава със земеделие в..

публикувано на 02.08.24 в 08:05