Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Партиите коментират отчета на президента Радев

Снимка: БГНЕС

Отчетът на президента по-скоро е бил отчет за управлението на правителството на Борисов, заяви Тома Биков от ГЕРБ:

Само преди петнайсетина дни по време на Консултативния съвет за национална сигурност президентът аплодира ангажимента на правителството до 2024-та година да имаме постигнати 2 процента от брутния вътрешен продукт за отбрана. Сега сме изненадани от новата му позиция, че той е разочарован от това, че не са отделени 2 процента. Той практически подкрепи мотивите за вота на недоверие на БСП срещу кабинета. Ако той желае политическа криза в България, да излезе и да го каже ясно, но и да обясни с какво тя ще спомогне за решаването на всички проблеми, които той изброи в своя отчет.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова нарече отчета на държавния глава респектиращ:

Впечатляваща международна дейност, в която президентът Радев отстояваше националния интерес. Силни позиции, последователни и твърди по вътрешнополитически въпроси, съсредоточени върху теми като национална сигурност, борба с корупция, социални въпроси.

ДПС определят като положително едногодишното управление на президента Румен Радев, но подчертават, че техните избиратели са имали по-големи очаквания. Това каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ:

Той имаше и успешни опити да бъде коректив и на законодателната, и на изпълнителната, и на съдебната власт. Той се опитва да бъде обединител на нацията. Нашите избиратели, които гласуваха за него, имат малко по-големи очаквания.

Милен Михов от Обединените патриоти отбеляза, че стремежът на президента Румен Радев да бъде активен участник в политическия процес е похвален:

Не бих казал, че неговата оценка за парламента и за атрофирането на парламентаризма е вярна, но е прав, че няма война между институциите.

Президентската институция много бързо стана част от статуквото, а не бива да е така, посочи лидерът на "Воля" Веселин Марешки:

Не смятам, че парламентаризмът е атрофирал, но за съжаление, забелязвам, че леко олеква и президентската институция, защото примерно виждате какъв дебат има за Истанбулската конвенция. Президентът трябва по важните теми за държавата да казва своето мнение и да го отстоява.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32