Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази вечер заминава последната група от 26-та национална антрактическа експедиция

Българската база „Св. Климент Охридски“ на Антарктида.
Снимка: Български антарктически институт

Последната група от 26-та национална антрактическа експедиция заминава тази вечер за ледения континент.

Групата включва геолозите Камен Бонев и Дочо Дочев, лекарят Мартин Любомиров, логистиците Мирослав Цвятков и Николай Николов, както и екипът, работещ по международен образователен проект, наречен „Лаборатория Антарктида“. В него са писателката Людмила Филипова и астрофизикът Нуно Перейра от Университета в Бежа, Португалия.

Целта на проекта е да се подпомогне обучението на учители от български училища, така че стотици деца да имат възможността да осъществяват физични експерименти на Антарктида, без да напускат България. 

Екипът на проекта ще отнесе на ледения континент осем робота, снабдени с няколко сензора, които ще измерват и записват ежедневно в продължение на месец множество физични параметри от Антарктида. 

Наред с това екипът ще направи и 3D документален филм, който чрез очила за виртуална реалност ще пренася зрителите директно на ледения континент. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32