Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НС прие на първо четене промени в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност

Целта е привличане на квалифицирани работници и чуждестранни студенти

Снимка: Ивайло Михайлов

Да бъдат привлечени висококвалифицирани работници от чужбина, е една от целите на законови промени, които парламентът прие на първо четене. В пленарната зала се чуха редица резерви по законопроекта.

С промените в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност се адаптира българската правна рамка в съответствие с евродиректива в областта на законната миграция. В продължилия повече от два часа дебат всички заявиха подкрепата си за директивата, но дискусионни се оказаха въпросите за ефекта, който ще предизвика Законът върху българския пазар на труда. 

Павел Шопов от "Обединени патриоти" коментира:

Целта тук е да се натискат заплатите надолу с внасянето на чужда работна ръка и затова работодателските организации приемат с охота подобни мерки.

Особени резерви от левицата изразиха и по отношение на предвидения контрол за пребиваването и работата на гражданите от трети страни. При назначаване на голям брой работници в предприятие се премахва задължителното разрешение на министъра на труда и социалната политика. 

Румен Гечев от БСП попита:

А какво ще стане, ако в някоя част на София направят "Българска академия на науките и физкултурата" и поканят видни учени от Сомалия, от Пакистан, по, да речем, "Нанотехнологии за любовта на мравките" и вкарат тези мигранти в България. Какво ще стане?

Хасан Адемов от ДПС – председател на Комисията по труда и социална политика в Народното събрание,  обясни, че основна цел на Закона е да се увеличи общия брой на чуждестранни студенти, включително граждани на Европейския съюз – над 5 процента от общия брой на студентите, както и да се привлекат изследователи:

Тази директива се отнася за висококвалифицирана законна миграция от трети страни, а не за останалите случаи, които вече са уредени в действащия Закон за трудова миграция и трудова мобилност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32