Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човечност и добро сърце

"Моля за повишено внимание на шофьорите! Силният вятър е принудил, идващите от юг ята щъркели да нощуват на земята, а не по клоните на дърветата и стълбовете. Птиците не виждат през нощта, възможно е да излизат на пътя. Моля, внимавайте да не ги нараните!!!" Този призив днес се въртеше в социалните мрежи и събираше адмирации. Човечността, оказа се, я има - поне към птиците, дано по-често и към ближните.

Мъж от силистренското село Зарица е спасил четири щъркела от измръзване. Сафет Халид съобщи за постъпката си в социалните мрежи, а стотици хора продължават да го поздравяват за действията му. По този повод се свързахме със Стойчо Стойчев, директор „Природозащита” в Българското дружество за защита на птиците, за да сподели онова, което трябва да правим, когато видим бедстващ щъркел и до колко студеното време може да доведе до промяна в поведението на птиците.

-  Щъркелите са вече тук, но времето ги изненада...

-  Да, настина студеното време особено с минусови температури и заледявания ще затрудни птиците, но можем да кажем, че това не е драстичен проблем, който да предизвика изчезването на вида или дори масова смъртност. Щъркелите са се сблъсквали с подобни промени на времето в продължение на много години. Знаете – март е капризен месец, който ни изненадва с такива промени. На места вероятно по-изтощени птици ще загинат. Ще има някаква смъртност, но не очаквам да се случи нещо драстично за популацията на щъркелите.

-  Силният вятър какво променя в тяхното поведение?

-  Силният вятър ги принуждава да кацат на по-необичайни места и причината за това, разбира се, е, че те търсят убежище. Появиха се снимки на щъркели на интересни места близо до автомобилни пътища или населени места, така че те наистина търсят завет, а това може да предизвика инциденти с автомобилите.

-  Излизат ли на пътя?

-  През нощта наистина са много уязвими. Може при такъв инцидент, ако ятото, търсейки по-тихо място в понижение на релефа, кацне на автомобилен път, може да бъде блъснато от автомобил и да загинат много птици.

-  Т.е. шофьорите да бъдат по-внимателни?

-  Да, със сигурност.

-  На земята щъркелите застрашени ли са от измръзване?

-  Не са застрашени от измръзване, но това важи за много птици – смъртността се дължи по-често на глад, отколкото на студ. Т.е. птиците не умират от самия студ, но ако дълго време не се хранят, тогава могат да загинат и това е по-големият риск. Ако в студеното време замръзнат всички водоеми в продължение на седмица, тогава може да има по-сериозна смъртност.

-  Какво да правим, ако видим бедстващ щъркел?

-  Добре е да се свържем със специалисти. В България има две места, в които приемат бедстващи птици – едното е „Дивите животни” в София, а другото е спасителния център на „Зелени балкани” в Стара Загора. Като по места, разбира се, могат да помогнат и местни ветеринари.


Снимки: Safet Halid, Dog Help-BG


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Морето не е за една ваканция" припомнят "Приятели на морето"

Морски клуб "Приятели на морето" започва работа по нов, 7-месечен проект "Живият свят на Черно море". 30 деца и младежи ще преминат гмуркаческа подготовка за подводно заснемане на дънната флора и фауна и за вземане на проби от дъното край дивите плажове и буните.  Ще се документират крайбрежните морски екосистем, а след това ще анализират..

публикувано на 30.04.24 в 09:30

Забравени пейзажи представя художникът Милчо Талев

 Галерия Ларго ще представи за първи със самостоятелна изложба във Варна Милчо Талев.  Експозицията се нарича „Забравени пейзажи“ и представя около 20 живописни платна, повечето създадени специално за представянето му във Варна. Чуйте още от разговора на репортера ни Ваня Славова с художника Милчо Талев:..

публикувано на 29.04.24 в 09:20

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58