Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако на някой трябва да му е неудобно, това е на автомобилите

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

В проекта не са добре решени пешеходните връзки

4
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх.Христо Топчиев

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). По този повод днес от администрацията организират обществено обсъждане,  от 17.00 часа в общинската зала „Пленарна“.

Част на ремонта на бул. „Цар Освободител“ е леката железница в протежението му, която на места ще има и подземни участъци. Днес ще бъде коментирана само една част от проекта за леко метро във Варна – етап едно, от пътен възел „Летище“ до пътен възел бул. „Цар Освободител“ с бул. „Левски“. Припомняме, че обявеният през 2021 г. проект от Община Варна включва седем етапа, вкл. подземно трасе през Морската градина (етап три - от Летния театър до жп гарата).

Аргументи срещу  изграждането на т. нар. леко метро във Варна изтъкнаха експерти, в обемите и обхвата на проекта, който беше представен за първи път през юли 2021 г. Надделяващото мнение от хората, които тогава дойдоха в зала "Пленарна" на Община Варна беше, че в предварителната документация липсва икономическа обосновка в цифри за необходимостта от изграждане на железница във Варна (пътникопоток, приходи, разходи, цена на бъдещия билет, сравнение с обхвата на градския транспорт).

Припомняме, че 240 хил. лв. от местния бюджет одобри мнозинството в Общински съвет-Варна през 2020 г. за изпълнение на проектирането. Авторският колектив, изработил проекта, е столичната фирма „СПАТО”ООД, по задание на община Варна.

Много е важно да се вижда отражението на един такъв проект върху градската структура, как се отразява на жителите на града, могат ли те да го пресичат или не. Това смята арх. Христо Топчиев от Камарата на архитектите в България, който беше на обсъждането преди три години. Днес казва с по-голяма категоричност, че проектът „приоритизира автомобилите“.

Втората ми магистратура беше в Барселона с профил "Градоустройство" и там винаги се коментира, че ако на някого трябва да му е неудобно, това е на автомобилите. Така планират там големите си булеварди. Забележете, че пешеходецът винаги "остава" на нивото на терена. Съвременната тенденция в проектирането на такива градски булеварди е малко по-различна от нашата, ние имаме малко старомодно мислене в тази посока, отбеляза още архитектът. По повод заложените за изграждане пасарелки, Топчиев отбеляза, че пасарелките по бул. "Левски" са в ужасно състояние и много рядко се ползват. Много е важно проектът точно в тези части да бъде внимателно пипнат, за да се превърне обновеният бул."Цар Освободител" от градска бариера в градски атрактор, тоест да е лесно комуникативен и за пешеходците. 

От кръговото с бул. "Левски" до летището аз не мисля, че има нужда от метро въобще. Важното е общественият транспорт в ремонтирания участък да преминава по самостоятелно трасе. Но ремонтът в цитирания участък на бул. "Цар Освободител" (етап едно от проекта за леко метро) е едно добро решение за отпушване на трафика в част от града. Този проект за ремонт на булеварда трябва да бъде подкрепен, но под условието да се приоритизира пешеходното движение. Надявам се да имаме една ползотворна дискусия за бъдещето на града, подчерта арх. Топчиев. 
По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

публикувано на 24.07.24 в 08:15

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.  В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той. Този урок..

публикувано на 23.07.24 в 08:00
Мария Славкова

Мария Славкова: РИМ-Варна се нуждае от лаборатория за реставрация

Годината е 1972, когато светът е разтърсен от откритието на най-старото злато в света в древен некропол от халколитната епоха. Мястото е бреговете на Варненското езеро, където са открити 294 гроба, за които е характерно голямо разнообразие на погребални ритуали. Открити са и голям брой керамични съдове, каменни и кремъчни сечива, предмети..

публикувано на 22.07.24 в 07:05

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 20.07.24 в 16:05

Пламена Иванова: Възрастните губят радостта от живота, когато забравят игрите от детството си

Варненският психолог и психоаналитик във формиране Пламена Иванова-Бучинска събра в една увлекателна книга "70+ игри от нашето детство". Пламена Иванова е създател на Център за терапия, приложни изкуства и обучения във Варна и на Зона за свобдни игри за деца от 7 месеца до 3 години. Опитът и там, заедно с вдъхновението от игрите с малката и..

публикувано на 19.07.24 в 08:30