Квотите на Народното събрание и на президента в Съвета за електронни медии ще се обновяват независимо една от друга, решиха окончателно депутатите с промени в Закона за радиото и телевизията.
Съветът за електронни медии се състои от петима членове, трима от които се избират от Народното събрание, двама се назначават от президента за срок от шест години.
С промените в закона се отмени разпоредбата, която предвижда решението на Народното събрание и Указът на президента за избиране, съответно назначаване на членовете на Съвета, да влизат в сила едновременно.
В началото на годината президентът Радев сезира Конституционния съд, тъй като мандатът на Мария Стоянова, която беше избрана от квотата на президента Росен Плевнелиев, изтичаше.
Ако тези правила бяха останали, президентът нямаше да може да назначи човек на нейно място и трябваше да изчака една година, докато и Народното събрание подмени членовете на квотата си.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..