Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ердоган: Извънредното положение може да бъде отменено след изборите

| обновено на 08.06.18 в 09:00
Снимка: БГНЕС

Извънредното положение в Турция може да бъде отменено след предстоящите на 24 юни президентски и парламентарни избори. Това заяви президентът на страната Реджеп Ердоган в интервю за телевизиите Си Ен Ен-Тюрк и Канал Де (Kanal D), излъчено снощи.

Това е първият път, в който Ердоган говори за подобна възможност. По думите му след изборите законът може да бъде внимателно обсъден и да бъде направена преценка дали да бъде отменен.

Извънредното положение беше въведено на 20 юли 2016 г. след опита за преврат пет дни по-рано и е в сила оттогава. На 18 април тази година то беше удължено за още три месеца за седми пореден път.

Турският лидер още веднъж подчерта, че „Канал Истанбул“ - проект за свързване на Черно и Мраморно море през европейската част на Турция е стратегически проект. Той заяви още, че турската армия ще атакува обекти на ПКК в Северен Ирак, ако правителството в Багдад не „прочисти“ тези райони.

По-рано стана ясно, че Турция спира споразумението с Гърция за обратно приемане на нелегални емигранти. Решението беше обявено от турския външен министър Мевлют Чавушоглу пред журналисти в Анталия. Турският първи дипломат добави, че споразумението с Европейския съюз по въпроса се изпълнява, а се прекратява споразумението само с Атина.

Причината е решението на гръцки съд, който отказа да екстрадира и освободи всички общо 8 турски военни, които избягаха в страната с хеликоптер в нощта на опита за преврат в Турция. По думите на Чавушоглу гръцкото поведение е неприемливо и Гърция е страната, привлякла най-много участници в преврата. Според турския министър на външните работи върху Гърция и особено върху съдиите има много голям натиск от страна на Запада.

Анкара и Атина имат споразумение за реадмисия от 2002 г., а през март 2016 г. беше сключено и споразумение с Евросъюза, което предвижда за всеки върнат в Турция нелегален емигрант в страните-членки да бъде настаняван един сириец, който отговаря на изискванията за бежански статут.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32