Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Стефанова: Бизнес интереси и власт отново ще се обвържат на следващите местни избори

Снимка: БГНЕС

„Без промяна в законодателството на този етап не бихме могли да очакваме промяна. На предстоящите през 2019 г. местни избори отново в ограничен кръг български общини, които са по-апетитни и където има повече възможности за обвързване на бизнес интереси с участие във властта, това отново би могло да се случи и предполагам, че отново ще го имаме“. Това прогнозира в предаването „Преди всички“ доц. Милена Стефанова – преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Нашата практика допуска все още такъв тип преплитане на интереси. Независимо от това колко много законодателството се е подобрило, особено след приемането ни в ЕС, в тази посока партиите все още толерират такъв тип отношения и връзки. Мисля, че това не е случайно, тъй като наистина трябва да имаш някакъв финансов гръб. Всички казват „Защо трябва да им дават пари“ – ами трябва, за да могат да си направят кампаниите. За мен по-интересно в случая е какъв е бил интересът на Бенчо Бенчев и на другия общински съветник да участват в общинската власт, т.е., по какъв начин и дали въобще това се е случило – те лично са се облагодетелствали чрез участието си в общинската власт, макар че не са от управляващото мнозинство в случая в Бургас. Какво се случва – защо въобще са там, защо ги привличат, а те самите защо се съгласяват. Това винаги има някакъв конкретен отговор, който в случая обаче не ни се съобщава“.

Според нея финансирането на партиите е един от възможните посоки за разсъждение:

„Кампаниите в предизборни ситуации са ужасно скъпи. Начинът, по който се регулира харченето на парите, позволява да се случват неща, които да не оставят след себе си следа. Бенчев може да не е давал директно пари, но може да е финансирал някакво събитие и по този начин да не са отчетени средствата. Другият вариант – поставени лица да кажат, че са дарили пари, които не са техни“.

Стефанова цитира свое изследване на местни избори между 2003-та и 2015 г. Много малък е броят на общините, в които управлението в Общинския съвет се поема от едно предизборно структурирано мнозинство, каза Стефанова и посочи, че през 2015 г. само 30% от общините са с такова мнозинство, като само в 2 от тях мнозинството е от предизборна местна коалиция:

"Трябва много да внимаваме на кого даваме доверието си. Могат да бъдат изведени всякакви зависимости. Може това да бъде един контролиран вот на местна почва, а може съответно хората от тази местна коалиция да бъдат сплотени от някакъв „местен патриотичен идеал“, който всъщност има друга цел, да реализира бизнес интереси. В останалите 70% от общините трябва да се правят следизборни коалиции. В нито една от тях нямаме разписани споразумения за управление, нямаме абсолютно никаква коалиционна култура на местно равнище. По този начин те винаги могат да разиграват играта така, че да бъде полезно и за едните, и за другите“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32