Приключи протестът пред сградата на Народното събрание. Участниците в него ще се съберат отново утре в 12 часа на същото място. Хората обясниха, че освен протест пред парламента, утре ще има и шествие до Министерски съвет. Трафикът в центъра на столицата се осъществява нормално. Засиленото полицейско присъствие остава.
Трябва да се спомене, че антиправителственият протест пред парламента блокира за няколко часа днес следобед движението по булевард „Цар Освободител“ в София. Протестът под наслов „Оставка, съд и смяна на системата“ бе организиран в социалните мрежи.
Движението по булеварда бе възстановено малко през 17 часа, след като демонстрантите взеха решение да се изтеглят в зона, която да не пречи на трафика.
Полицейското присъствие в центъра на столицата остава засилено.
Освен към управляващите, гневът на протестиращите е насочен и към медиите, които според тях са „продажни“. Телевизионни екипи бяха изблъскани от протестиращите зад полицейския кордон.
Между протестиращите и сградата на Народното събрание имаше плътен кордон от полицаи. Протестираха няколкостотин души, но постепенно редиците им оредяха.
Те настояват за оставка на правителството и промяна на модела на управление и предлагат страната да се управлява по швейцарския модел - с референдуми.
Протестната акция беше обявена в социалните мрежи като протест на българите от страната и чужбина.
„90 процента от българският народ живее под прага на бедността, в това число и аз. Пенсионерка съм и съвсем нормално е да се възмущавам от сегашното управление и да искам промяна“, каза една демонстрантка.
„Искам като всеки българин нещата да се променят. Нещата не са добре в момента“, заяви протестиращ мъж. „Даваме сигнал на всички хора, които искат да се промени нещо, да са тук, а не в къщи“, добави друг.
„За свободата се воюва. Който иска свобода, да дойде тука“, каза трети демонстрант.
По-рано през деня с викове „Оставка“ и под лозунга „Не на партийните мафии, корупция и концесии“ пред паметника на Цар Освободител пред Народното събрание се събраха стотици.
Речите започнаха още преди официално обявения старт на протеста от 12,00 часа. Той е с предварително обявена продължителност до 22,00 часа тази вечер.
Протестът бе подкрепен от над 34 000 български граждани, живеещи в чужбина, обединени от фейсбук групата „Против геноцида на Борисов и всички досегашни управляващи мафии“.
Една от водещите фигури на акцията е Емил Русанов - издател на „Будилник“ в Лондон, който обясни някои от исканията: „Пряко да се избират всички хора, които ще участват в администрацията на тази държава, както и да могат да се отзовават също, защото както си ги избрал, така и би трябвало да можеш да ги отзовеш“.
Планират се протести между 12 и 22 часа, които да продължат няколко дни, включително пред български посолства в чужбина.
За утре организаторите на демонстрациите готвят поход от парламента до Министерския съвет, а в сряда - протест и пред централата на ЕК в Брюксел.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..