Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентите Путин и Ердоган се срещат днес в Сочи в опит да изгладят противоречията си

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган се срещат днес в Сочи в опит да изгладят противоречията си за бъдещето на последната останала под контрола на бунтовниците провинция Идлиб в Северна Сирия. Анкара е против военно настъпление на сирийската армия срещу провинцията, а Москва вижда в лицето на съсредоточените там групировки заплаха за базата си в Хмеймим.

Освен радикалната групировка „Хаят Тахрир аш Шам“ (бившия Фронт Ан Нусра) на територията на Идлиб действа и протурската коалиция „Фронт за национално освобождение“. Евентуално настъпление на сирийските правителствени сили може да доведе до сблъсък с лоялните към Анкара бунтовнически групи, както и с разположените като гаранти за съществуването на зоната за деескалация турски военни части. Освен това Турция се опасява, че военната операция може да предизвика бежански поток към границите ѝ.

Москва на свой ред заявява, че не може да търпи повече зачестилите в последно време нападения срещу базата в Хмеймим с дронове, излитащи от територията на провинция Идлиб. Владимир Путин, Реджеп Ердоган и иранският им колега Хасан Рохани обсъждаха проблема на 7 септември в Техеран, но така и не стигнаха до компромисно решение. Ердоган настояваше в текста на приетата тогава Техеранска декларация да бъде записано прекратяване на бойните действия. Предложението му обаче така и не намери място в окончателния вариант на документа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32