Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вместо сладко - кръшкайте веднъж седмично!", д-р Огнян Пелов

Д-р Огнян Пелов е интересен човек. Роден на 9 август 1960 г. в гр. Бяла Слатина в семейство на лекари. През 1984 г. той завършва медицина и започва да практикува акушерство и гинекология в родния си град (до 1990 г). Следва обучение в “University of Stellenbosch” – Южна Африка, работи в “Еdendale Hospital” – Pietermaritzburg и Университетската болница “Тygerberg Hospital – Cape Town” (хирургия). Става свидетел на първите свободни избори в Южна Африка през 1994 г. в “Khayelitsha Hospital – Cape Town”, където извършва успешно първата си сърдечна операция, последвана от редица спасени животи в травматологията на “Тygerberg Hospital”. Независимо от обещаващото бъдеще в ЮАР д-р Пелов последва голямата си мечта и заминава за снежна Канада през 1998 г.

Той е запален любител на кучета, а любовта на живота му са  състезанията с кучешки впрягове. В суровите условия на северните територии, докато упражнява докторската си професия, д-р Пелов успява да спечели уважението на Великия вожд на народа Кри (най-разпространеният индиански народ на американските континенти) – д-р Сидни Гарик, като спечелва не едно и две първенства. Богатият лекарски опит в конвенционалната медицина, познанията на народните обичаи и билколечение на индианския народ Кри и на първо място преклонението пред българската народна медицина са в основата на “D-r Pellov’s Solution” – система за лечение на редица болести, които са се превърнали в епидемия през последните десетилетия в Америка, а напоследък и у нас. Създадената от д-р Пелов система на базата на функционалната медицина решава проблеми като затлъстяване, хипертония, диабет, атеросклероза, депресивни състояния и др.

Репортерът ни Ваня Славова се срещна с него по време на семинар за здравословния живот във Варна.

Чуйте какво сподели д-р Пелов:



- Д-р Пелов, кажете кои са най-важните стъпки към новото тяло?

- Няколко са:

1. Обективна и субективна оценка и взeмане на решение:

Погледни какво казва кантарът и дали ти харесва. Ако това, което виждаш не ти допада, задай си следващия въпрос.

Когато се погледна в огледалото доволен ли съм?  Ако ти е омръзнало да си недоволен от себе си, мини към следващия въпрос.

Колко време и усилия съм готов да отделя за решаването на проблема? Ако отговорът е 15 мин. на ден,  продължи към следващата стъпка: вземане на решение и съставяне на план за действие. Ако не си готов, по-добре не започвай!

2. Започни с медицински изследвания, кръвно налягане и кръвна захар. Довери се на семейния си лекар, защото той би трябвало да е запознат със здравословното ти състояние.

3. Образовай се. Препоръчвам световни авторитети като доктор Марк Хайман, доктор Дийпак Чопра, професор Неумивакин – докторът на руските космонавти.  

4. Освободи се от клишетата, натрапени ти рекламите. Важно е да се освободиш от изкушението на рекламираните решения, които имат за цел да ти вземат парите. Примери за такива клишета са остарялата хранителната пирамида, безкрайните тренировки, това че мазнините са причина за напълняване...  

5. Започни да лекуваш причината, а не симтомите. Функционалната медицина е научно обоснована дисциплина и все повече световни авторитети признават, че конвенционалната медицина е силно обвързана към печалбите на фармацефтичната индустрия.


6. Пиенето на вода е от огромно значение за това как работи тялото ти. Но въпросът не е само в популярното схващане колко вода трябва да изпиваме на ден (защото това е строго специфично за всеки отделен организъм),  а това дали да се пие преди, след или по време на ядене. И най-вече дали тази вода е „жива“ или „мъртва“.

В българското народно творчество има много мъдрост, а работата ми с индианците Крии ме научиха на това да уважавам познания на дедите за това как да живеем здрави и щастливи. Същото нещо, но вече научно обосновано е доказано от професор Неумивакин.

7. Храната – лекарство или отрова? Стомашно-чревният тракт е най-важният за нашето физическо оцеляване, добро здраве и добър външен вид. Най-големите вредители за здравето на човечеството и унищожители на естествената ни среда са ГМО, пестициди, хербициди и антибиотици. Изводът е: да се върнем към себе си, към природата, към същността си. ГМО, пестициди, оцетвители, овкусители, Е-та, консерванти, замразители, антибиотици – това евсичко, което ни отдалечава от естественото и директно ни трови.

Стотици хиляди години на организмът ни не му се е налагало да се защитава от такива агресори като ГМО и химии,  с които се бомбардираме ежедневно, благодарение на агресивната реклама и навлезлите в главите ни клишета.

– Д-р Пелов, бихте ли споделили основните правила във вашия режим на хранене?

– Първо да уточним, че проблемите ни се дължат на досегашния ни начин на живот. Ако някой си въобразява, че ще се оправи, ще оздравее или ще отслабне, без да промени стила си на живот, много се лъже. Аз лично препоръчвам да се консумира мазно и месо – разбира се, в разумни граници. Месото трябва да не е повече от 25% от количеството приета храна. Мазнината не вдига холестерола и не те прави дебел, какъвто мит има! От растителните мазнини единствените полезни са зехтинът, кокосовото масло, орехово, бадемово масло, както и от гроздови семки. Също така полезни са кравето масло и свинската мас без консерванти. Слънчогледовото и соевото олио са вредни, а за маргарините изобщо няма какво да говорим. Ние не сме създадени да ядем неща, които са се появили през последните 100 г., каквито са растителните масла. Иначе от месата препоръчвам свинско, пилешко, само ако е домашно. Пилешкото от магазина е пълно с всякакви вредни и опасни съставки.

Въобще човек трябва да си носи очилата, да чете етикетите и да не купува нищо, на което пише неясни за него неща. Най-добре да се търси продукция от малки производители. Пакетираните храни в лъскави опаковки и колбасите тотално трябва да се изключат от менюто ни. Кисело мляко може да се консумира само ако е пълномаслено, за да отслабнете. Всичко, което е нискомаслено, е с добавена захар. Задължително обаче търсете кисело мляко домашно производство. Това важи и за сиренето и кашкавала. Не е добре да се пие краве прясно мляко, защото има много лактоза в него. Изобщо моите препоръки се основават на традиционното хранене на българския селянин. Постепенно хората започват да се връщат към корените си. По мое време кравето масло беше обявено за много вредно и се препоръчваше да се използва маргаринът като негов добър заместник. Той е по-евтин, но кое е по-важно – да живееш добре или да боледуваш и да пиеш лекарства? По принцип генетично таванът на човешкия живот е около 120 г. Този режим на живот го препоръчвам не толкова заради отслабването, а заради оздравяването. Защото, когато човек оздравее, тогава отслабва. Резултатът идва много бързо – мои пациентки за 7-8 месеца отслабват с по 40 кг.

В прикачения звуков файл бихте могли да чуете какво каза една от бившите пациентки на д-р Пелов:



В есенно-зимния сезон се препоръчва консумация на кисело зеле и по чаша червено вино.

Чуйте още:


С една дума след всичко това: по-близо до природата, по-близо до селото, по-близо до корените на собствената си земя за здраве и дълголетие!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25
Пламен Манушев

Пл. Манушев: Липсват технически кадри у нас. И със средно образование, и с висше

За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента..

публикувано на 18.04.24 в 09:26

Ed Wynne (OZRIC TENTACLES): В музиката трябва да се усеща радостта от нейното създаване

Интервю с Ed Wynne (OZRIC TENTACLES) OZRIC TENTACLES е английска инструментална рок група. В музиката им се преплитат елементи от разнообразни жанрове, включително психеделичен рок, прогресив рок, джаз, фюжън, електронна музика, дъб музика, уърлд, ембиънт. Създадени в Съмърсет през 1983 година, групата е издала над 30 албума, продадени в над..

публикувано на 18.04.24 в 09:05

С роботи за подводни изследвания експериментират в ТУ

„Морска роботика“ и „Енергийно ефективен електрически транспорт“ са двете нови лаборатории на Технически университет-Варна. Те са факт, заради участието му в проекта „Национален център по мехатроника и чисти технологии“. По проекта университета се сдобива с хибриден плавателен съд (с два електрически двигателя и един вътрешно горене), с..

публикувано на 17.04.24 в 10:20

"Няма тайни" - стихове от Красимир Симеонов

Човекът на мотор, поетът Красимир Симеонов с нова книга. Тя се казва "Няма тайни". Поетичен сборник събрал в себе си "целия" изпитан живот. Поезията е неговата по-романтична част. В страни от всичко, добавя Красимир Симеонов. За него поезията е върховно изкуство. Достъпът до нея е труден и ограничен, но той умее да пресъздава мислите си в стихове. "Провя..

публикувано на 17.04.24 в 08:50

Експерт алармира: Заради промени в закон заводи за изгаряне на боклук ще се появяват без екологични оценки

Коалиция „За да остане природа в България“ протестира срещу промените в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на територия. Протестът се състоя в неделя в центъра на Варна. Промените бяха внесени от депутатите на ГЕРБ и ДПС между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на..

публикувано на 16.04.24 в 08:30

Øystein G. Brun (BORKNAGAR): Природата е всичко!

Интервю с Øystein G. Brun (BORKNAGAR) „Fall“ e 12 студиен албум на норвежците BORKNAGAR. И отново природата е в основата на композициите. Така е било преди, така е и днес. Дискът излезе в края на февруари и със сигурност е поредният добър повод за поредното гостуване на Øystein G. Brun в „От другата страна“. Интервюто с Øystein G. Brun..

публикувано на 16.04.24 в 08:10