Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо трюфелите са скъп деликатес

черни трюфели
Снимка: БГНЕС

Ако сте виждали „трюфел“ в менюто до картофки или макаронени изделия, вероятно сте видели и тежка цена. Тази уникална съставка винаги добавя към сметката и кара хората да питат - защо трюфелите са толкова скъпи? Трюфелите са редки, годни за консумация, подземни гъби или грудки, които са подобни на, но различни от гъбите, съобщават от foodpanda. Гъбите растат извън земята, но трюфелите са по същество подземни гъби, тъй като предпочитат да растат в тъмното

Има различни видове трюфели в света. Най-известните видове са зимно бяло, зимно черно, мускатно черно, мускусно черно, китайско черно, хималайско черно, лятно черно, есенно черно и бели трюфели. Изглежда има още повече разновидности и под-разновидности, но не всички си струват да се опитат. Въпреки че са годни за консумация, някои трюфели имат вкус или нямат никакъв вкус.

Трюфелите са скъпи по няколко причини. Първо, те не са нещо, което хората лесно могат да засаждат, да фермират или да събират реколта - те са диви и придирчиви за това къде растат. Трюфелите обикновено процъфтяват на места, където има влага в топли дни и студени нощи. Те също предпочитат отглеждането на някои видове дървета, включително дъб, бор и лешници. Италианските и френските провинции са особено популярни места за отглеждане, но някои видове растат и в северозападната част на Тихия океан и в Австралия. Те също растат бавно, имат къси сезони и не издържат дълго.

В действителност, според някои съобщения, отнема от четири до шест години, за да могат някои видове трюфели да пораснат.

След като най-накрая растат, следващата стъпка е да ги открием - което не е лесен подвиг. Ловците разчитат на животни, за да намерят трюфели. Тъй като трюфелите узряват, те естествено освобождават миризливи съединения, привличайки животни като свине и обучени кучета.

Щом ги видят, ловците внимателно изкопават трюфелите, като избягват щети; трудоемък процес, който добавя отговор на въпроса защо трюфелите са толкова скъпи.

Белият трюфел е най-скъп. По-достъпният сорт са черните трюфели, защото имат по-дълго време на съхранение, замразяват се и са по-малко редки от другите видове.

Ако можете да си позволите истинска сделка, не забравяйте, че колкото по-дълго трюфелите са извън земята, толкова по-бързо губят своя аромат. /


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
ОУ

Ден на отворени врати за бъдещи възпитаници на ОУ "Христо Ботев" във Варна

Ден на отворени врати се провежда днес в ОУ „Христо Ботев“ във Варна. Училището, което се намира в кв. Аспарухово, посрещна деца от всички детски градини в района, на които им предстои да бъдат първокласници. След тях сградата ще посетят и деца, които ще бъдат в пети клас през следващата учебна година. Малчуганите бяха посрещнати в двора..

публикувано на 26.04.24 в 13:10

Възпитаници на МГ-Варна с поредни успехи по лингвистика и български език и литература

Поредни успехи завоюваха възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна.  Деветокласникът Павел Василев достигна първото място от Националния кръг на олимпиадата по лингвистика.  "Лингвистиката ми помага да мисля по нестандартни начини, които са полезни и помагат в различни ситуации", подчерта за Радио Варна..

публикувано на 26.04.24 в 09:46

Дрешник с кауза дава втори шанс на ненужните дрехи

Текстилните отпадъци са един от актуалните глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда. По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил",  всяка година в Европейския съюз се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях, над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата. Вдъхновени от Деня на..

публикувано на 26.04.24 в 09:30

19 хорови формации изнасят концерти във Варна

18 хорови формации от Варна и един гостуващ хор от Балчик ще изнесат концерти в морската столица. Включвайки се в VIII Национална инициатива „България пее“ на Българския хоров съюз, Община Варна организира на 26, 27 и 28 април поредица от концерти в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. В 18:00 ч. днес началото ще постави Мъжкият хор на..

публикувано на 26.04.24 в 09:16

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57