Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодор Роков - eдинственият българин в международната експедиция "Абора 4"

5
снимка: Фейсбук
Снимка: снимка: Фейсбук

Единственият българин в международната експедиция "Абора 4" ,варненецът Теодор Роков ,се завърна в морската столица от Троя след 10-дневно плаване на борда на тръстиковия кораб.Припомням, че крайната цел на експедицията е остров Крит, в момента тръстиковият кораб е в Егейско море. Мисията на "Абора 4" ,водена от Доминик Гьорлиц е да установи дали народите по крайбрежието на Черно море и Средиземно море и тези от древния Египет са осъществявали  взаимни търговски контакти.

Даниела Стойнова разговаря с Теодор Роков за техническите трудности по време на плаването и за предизвикателствата на лошото време в морето:

-  По време на плаването установихме много технически недостатъци, които трябваше да бъдат поправени при тестовете. Стана ясно, че нямахме време за тестове и тръгнахме неподготвени. Още на първата голяма спирка в Истанбул се наложи да се прекрои платното. Трябваше то да стане по-тясно, мачтата да се измести с около 10 см. към носа и всички подвижни части да бъдат подменени с нови, защото половината от тях се изпочупиха по време на плаването.

-  Но тръстиката издържа?

-  Да, най-интересното е, че в мекия материал, тръстиката, нямаше никаква промяна. Дървото се счупи.

-  Кое беше най-голямото предизвикателство във времето?

-  Беше относително спокойно. Нямаше някакви извънредни вълнения. Буря имаше само на едно място, между Истанбул и един малък морски нос, с фар накрая. Тогава много рязко се промени посоката на вятъра и се изпочупиха някои от дъските. Имаше опасност морето да ни изхвърли на брега и това беше един от критичните моменти. Предполагам, че сега в Егейско море ще имат доста такива моменти, тъй като там посоката  на вятъра и вълните се сменят в момента.

-  Видях много топло посрещане в Истанбул и после в Троя.

-  Да, това направи впечатление на всички от екипажа. Турците направиха невероятно посрещане. Организацията беше перфектна. Турският консул в България беше направил предварителен контакт с министерството на културата и имахме подкрепа на всякакво ниво. В Троя, пък, беше „черешката на тортата”. Кметът дойде лично на борда, имахме гала вечеря в един от скъпите ресторанти на града, а след това, който искаше можеше да отиде в турски хамам. Посетихме най-новият музей на Троя, едно невероятно място, препоръчвам на всеки любител на туризма и на историята да го посети.

-  От научна гледна точка какво беше интересно? Доказва ли се, че този път може да бъде изминат и с тръстикова лодка?

-  Ние се движихме от север на юг и следвахме сезонната посока на ветровете и на теченията. Всеки, който се интересува от корабоплаване, история и археология, знае, че проблемът в древността е бил преминаването от юг на север, заради насрещното течение. Много по-голям научен принос щеше да има опитът да се премине с този кораб в обратна посока. Показахме, че тази тръстикова конструкция плава в морски условия, но чисто от навигационна гледна точка не беше нещо особено.

-  Написа ли дневника?

-  Да, за времето, през което бях на борда, си водих основни записки. Имаше и весели моменти, имаше и не чак толкова весели.

Чуйте още в прикачения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15