Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НАСА прави апарат да изследва астероид с баснословни богатства

Снимка: NASA

Американското космическо ведомство е започнало работа по конструирането на космически апарат, който ще изследва астероида Психея, съдържащ баснословни богатства, пише в. "Mейл он сънди".
Предвидената дата на полета към богатия на благородни метали астероид е август 2022 година.
Психея е оценен на 10 хиляди квадрилиона долара. А един квадрилион е число с...24 нули! Експерти преценяват, че ако богатствата на това небесно тяло бъдат усвоени на Земята, то всеки неин жител би се превърнал в милиардер.
НАСА завърши проектирането и пристъпи към конструирането на космическия апарат, който ще стартира с помощта на тежката ракета-носител "Фалкон хеви" на американската частна компания "Спейс Екс".
Астероидът Психея, освен с благородните си метали, е интересен обект за учените и поради друга причина. Те считат, че космическият обект на практика представлява ядро на ранна планета, загубила външния си слой. Мисията на НАСА ще събере данни за състава и топографията на металната скала, която може да бъде нагледна илюстрация и на нашето земно ядро.
Астероидът е с диаметър около 200 километра. Мисията на НАСА на стойност 117 милиона долара, ще трябва да достигне до астероидния пояс, разположен между Марс и газовия гигант Юпитер.
Астероидът Психея 16 е открит през 1852 година и се предполага, че представлява останки от протопланета, станала жертва на сблъсък при оформянето на Слънчевата система. Мисията на НАСА е планирано да достигне до орбитата на небесното тяло през 2026 година, откъдето ще изследва обекта 21 месеца.
Според планетоложката Линди Елксинс-Тантън, ако само желязото от Психея бъде докарано на Земята, неговата стойност би била 10 000 квадрилиона долара. Отделно цената на астeроида се покачва от редките и благородни метали в неговото ядро. Но не те са най-ценни за учените. Изстиналата сърцевина на небесното тяло може да се окаже нагледна илюстрация на ядрото при образуването на нашата собствена планета, което не можем да изучим директно.
Двеста километровото парче метал, съдържащо огромни количества платина и злато, е разположено на разстояние 370 милиона километра от Земята.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
ОУ

Ден на отворени врати за бъдещи възпитаници на ОУ "Христо Ботев" във Варна

Ден на отворени врати се провежда днес в ОУ „Христо Ботев“ във Варна. Училището, което се намира в кв. Аспарухово, посрещна деца от всички детски градини в района, на които им предстои да бъдат първокласници. След тях сградата ще посетят и деца, които ще бъдат в пети клас през следващата учебна година. Малчуганите бяха посрещнати в двора..

публикувано на 26.04.24 в 13:10

Възпитаници на МГ-Варна с поредни успехи по лингвистика и български език и литература

Поредни успехи завоюваха възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна.  Деветокласникът Павел Василев достигна първото място от Националния кръг на олимпиадата по лингвистика.  "Лингвистиката ми помага да мисля по нестандартни начини, които са полезни и помагат в различни ситуации", подчерта за Радио Варна..

публикувано на 26.04.24 в 09:46

Дрешник с кауза дава втори шанс на ненужните дрехи

Текстилните отпадъци са един от актуалните глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда. По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил",  всяка година в Европейския съюз се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях, над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата. Вдъхновени от Деня на..

публикувано на 26.04.24 в 09:30

19 хорови формации изнасят концерти във Варна

18 хорови формации от Варна и един гостуващ хор от Балчик ще изнесат концерти в морската столица. Включвайки се в VIII Национална инициатива „България пее“ на Българския хоров съюз, Община Варна организира на 26, 27 и 28 април поредица от концерти в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. В 18:00 ч. днес началото ще постави Мъжкият хор на..

публикувано на 26.04.24 в 09:16

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57