Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ни влияят скъпоценните камъни

Снимка: / Снимка: ЕПА/БГНЕС

Когато купуваме бижута със скъпоценни камъни, на първо място се фокусираме върху качеството и визуалните характеристики: искаме камъкът да е чист, голям и да отговаря на нашия стил. Но освен това обеци, пръстени или гривни, които носим, могат не само да ни украсят, но и да повлияят на нашето благосъстояние и настроение. Експертът по бижута Оксана Телбукова разказва за необичайните свойства на камъните пред женското списание “Мари Клер“.

Диамант

Диамантът е царят на скъпоценните камъни. Поради своите физически свойства и сила, диамантите винаги са символизирали безсмъртието. В европейската култура диамантът се е превърнал в олицетворение на любовта и лоялността. Но и преди това на диамантът са приписвани много значения. В Европа диамантите се появяват едва през 5-6 век пр.н.е., А родното място на камъка е Индия. Йогите отбелязват, че диамантът има много фина, но мощна енергия, способна да подхранва умствената и физическата сила на човека. Диамантът засилва волята и носи късмет във всички начинания, предпазва от злото око и прави собственика богат. Как иначе? Ако една жена си позволи бижута с диаманти, тя знае точно какво иска от живота, цени най-доброто и се стреми към успех.

Изумруд

Изумрудите са ценени още от древността: жителите на Вавилон ги търгуват през 4000 г. пр.н.е., а Клеопатра нарича изумруда своя любим камък. И не случайно на изумруда се приписват особени лечебни свойства. Според легендата „Свещеният Граал“, в който била събрана кръвта на Христос, бил направен от изумруд и всеки, който пиел от него, бил незабавно излекуван от всички болести. Индийските магьосници се потопят в медитативно състояние с изумруд, за да виждат бъдещето. Изумрудът има силна положителна енергия, която неутрализира отрицателните заряди, насърчава здравето и дълголетието.

Рубин

В древни времена рубинът е бил камък на воини и владетели: с цвета си напомнял за капки кръв. Монарсите вярват, че рубинът носи късмет и слава, олицетворява сила и стремеж напред. Рубинът често украсява оръжия, доспехи и мъжки пръстени. Заради живия си червен цвят рубините са се превърнали в символ на чувственост и страст във връзките. В древни времена рубините са били използвани за отстраняване на токсините от кръвта и подобряване на общата кръвоносна система. Днес рубините се използват и в медицината: те ускоряват регенерацията на тъканите. Рубиновите лазери премахват несъвършенствата на кожата и намаляват татуировките. Будистите почитали рубина, считайки го за магически камък, и вярвали, че той води собственика по пътя на великите дела.

Александрит

Александритът е рядък камък хамелеон, който променя цвета си през деня. На дневна светлина камъкът прилича на смарагд, а вечер под изкуствена светлина се превръща в алено като рубин. На 17 април 1834 г. скъпоценният камък е представен на Александър II, на когото е кръстен, след което в Русия носенето на александрит дълго време се смятало за много патриотично. Вярно е, че камъкът е бил известен не само в Русия: в Индия и Шри Ланка александритът е бил почитан като символ на дълголетие и просперитет, а служителите на храмовете са вярвали, че той успокоява душата. Смята се, че цветът на александрит напълно зависи от настроението на неговия собственик и отразява здравословното състояние, предупреждавайки за заболяване или опасност.

Сапфир

Сапфирът олицетворява мъдростта и царствеността: този камък също е много популярен сред кралските особи, храмовете са били украсени с него, а свещениците са носели сапфири, вярвайки, че те допринасят за връзката на човек с божествата. Камъкът се нарича антипод на рубина и въпреки че те си приличат по физическите свойства, сапфирът олицетворява духовната хармония и спокойствието. Будистите използвали сапфир за медитация, вярвайки, че камъкът има способността да пропуска отрицателна енергия през себе си и да я пречиства.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
ОУ

Ден на отворени врати за бъдещи възпитаници на ОУ "Христо Ботев" във Варна

Ден на отворени врати се провежда днес в ОУ „Христо Ботев“ във Варна. Училището, което се намира в кв. Аспарухово, посрещна деца от всички детски градини в района, на които им предстои да бъдат първокласници. След тях сградата ще посетят и деца, които ще бъдат в пети клас през следващата учебна година. Малчуганите бяха посрещнати в двора..

публикувано на 26.04.24 в 13:10

Възпитаници на МГ-Варна с поредни успехи по лингвистика и български език и литература

Поредни успехи завоюваха възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна.  Деветокласникът достигна първото място от Националния кръг на олимпиадата по лингвистика.  "Лингвистиката ми помага да мисля по нестандартни начини, които са полезни и помагат в различни ситуации", подчерта за Радио Варна Василев. Павел се надява да влезе в..

публикувано на 26.04.24 в 09:46

Дрешник с кауза дава втори шанс на ненужните дрехи

Текстилните отпадъци са един от актуалните глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда. По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил",  всяка година в Европейския съюз се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях, над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата. Вдъхновени от Деня на..

публикувано на 26.04.24 в 09:30

19 хорови формации изнасят концерти във Варна

18 хорови формации от Варна и един гостуващ хор от Балчик ще изнесат концерти в морската столица. Включвайки се в VIII Национална инициатива „България пее“ на Българския хоров съюз, Община Варна организира на 26, 27 и 28 април поредица от концерти в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. В 18:00 ч. днес началото ще постави Мъжкият хор на..

публикувано на 26.04.24 в 09:16

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57